fbpx

NYITOTT ARCÜREG ALAP EMELÉS, NYITOTT SINUS LIFTING – CSONTPÓTLÁS AZ ARCÜREGBEN

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Nyitott arcüreg emelés, nyitott sinus lift – ezt a módszert akkor alkalmazzuk, amikor több, mint 3 mm csontpótlásra van szükségünk az arcüreg alapján.

Mit jelent az arcüreg emelés (arcüreg-alap emelés, sinus lift, sinus lifting)?

Az arcüreg emelés egyfajta csontpótlási technika, amely az arcüreg alap csontkínálatának megnövelését jelenti, hogy az alkalmassá váljon az implantátumok befogadására és ott az implantátum be tudjon épülni a csontba. A felső kisőrlő és nagyőrlő fogak helyére sok esetben azért nem lehet implantátumot beültetni, mert az arcüreg és a szájüreg közötti csontkínálat szegényes, nem elég “vastag”. Ennek a szegényes csontkínálatnak több oka is lehet: egyrészt anatómiai adottságok okozzák (a normálisnál nagyobb arcüreg, az arcüregbe “belógó” foggyökerek), de kialakulhat korábbi gyulladás (fogak, foggyökerek körül kialakult gyulladás), vagy foghúzás következtében is. Gyakori ok, hogy a hosszabb távú foghiány miatt az állcsont veszít állományából (ez minden foghiány esetén megtörténik).

Az arcüreg emelés (arcüreg alap emelés, sinus lifting) sematikus képe

Az arcüreg emelés (arcüreg alap emelés, sinus lifting) sematikus képe

Mit emelünk meg az arcüreg-alap emelésnél pontosan?

Fogalmazzuk meg egyszerűen: az arcüreg alapján a csont nem elegendő az implantátum befogadásához, ezért “elegendővé tesszük” úgy, hogy a magasságát megemeljük. Ezt úgy csináljuk, hogy az arcüreg oldalán egy ablakon keresztül csontpótló anyagot helyezünk el az arcüreg csontja és az arcüreget kibélelő Schneider-membrán közé. Így a csontmagasság elegendővé válik az implantátumok befogadásához.

A jobb oldali képen (amely meglehetősen sematikus) ezt látjuk ábrázolva: az implantátum “nyaki része” a saját csontban, a testének többi része már a csontpótlóban látható. Felette – szintén sémásan – az arcüreget kibélelő membrán, a Schneider-membrán látható.

Az arcüreg-alap emelést csinálhatjuk nyitott technikával és zárt technikával is.

Milyen arcüreg emelési technikákat alkalmazunk?

Alapvetően zárt és nyitott arcüreg alap emelési technikákat alkalmazhatunk. Ezek szakirodalma széles és a megfelelő műtéti technikát tervezés alapján választjuk ki. Az azonban, hogy nyitott vagy zárt technikát alkalmazunk attól függ, hogy milyen mennyiségű csont pótlását kívánjuk elvégezni (pontosabban mennyi csont pótlása szükséges…). A nyitott arcüreg-alap emelési technikát tarjuk a jól megbízható, az esetek túlnyomó többségében sikert jelentő beavatkozásnak, amely nagyobb csonthiány esetén is biztonsággal alkalmazható. A zárt arcüreg-alap emelési technika nagy rutint és gyakorlottságot kíván, mivel nem tudjuk eredményét szemmel ellenőrizni a műtét folyamán. Alkalmazzuk ezt a technikát is. Bővebben ebben a blogbejegyzésben írtam róla.

A nyitott arcüreg-emelési technika

A nyitott arcüreg emelést kétféleképpen végezhetjük el:

  1. kétszakaszos technikával, amikor az első műtét során csak az arcüreg alapjának csontpótlását végezzük el és fél év múlva ültetjük be az implantátumokat.
  2. egyszakaszos technikával, amelynek során a csontpótlást és az implantátumok beültetését egyszerre, egy beavatkozás során végezzük el.

A nyitott technikát akkor alkalmazzuk, ha jelentősebb, azaz 3 mm feletti csontmagasság-növelésre van szükség. Ilyenkor az arcüreg oldalsó falán csontablakot készítünk, amelyen keresztül csontpótló anyagot helyezünk el az arcüreg membránja alá. A módszer Tatum nevéhez fűződik, aki az 1970-es évektől kezdődően alkalmazta a technikát. A Tatum-módszernek számos módosítása van.

A páciensek szokásos kérdése a nyitott arcüreg emelés kapcsán, hogy vajon egy ülésben “kapják-e meg” az implantátumokat, vagy először csak a csontpótlás történik meg és utána az implantáció. Ez az a kérdés, amelyet az előbb utaltam: egyszakaszos vagy kétszakaszos-e a műtét?

zárt arcüreg alap emelés sinus lift Lászlófy

Ebben az esetben az erősen osztott arcüreg-alapra való tekintettel kis kerek ablakot képeztük az arcüreg falán. Az ablakban a Schneider-membrán látható.

A válasz a mai korszerű diagnosztikai eszközeinkkel és a digitális tervezés segítségével már jóval egyszerűbb: abban az esetben, ha az implantátum ún. primer stabilitása biztosítható (azaz az implantátum a csontpótló nélkül is fixen megáll a csontban, még akkor is, ha nincs teljes terjedelmében a saját csontban), akkor az implantátumokat beültetjük a csontpótlással egy beavatkozásban, “egyszerre”. Ha azonban ez nem biztosítható (mert a csont olyan kevés, olyan csekély mennyiségű, olyan alacsony), akkor az implantátumok beültetése majd csak a második lépésben történhet meg (ettől lesz a beavatkozás “kétszakaszos”).

Ha a beavatkozást két szakaszban végezzük el, akkor az első beavatkozás (a csontpótlás) után hat hónappal következik az implantátumok beültetése, majd ismét hat hónap után az implantátumokra elkészülnek a koronák is. Az idő fontos a kétszakaszos csontpótlás – implantáció esetén: ha a csontpótlást követően túl sokat, tehát hat hónapnál többet várunk az implantátumok beültetésével, a csont (vagyis a beültetett csontpótló anyag) lebontódása indul meg.

Lengőajtó vagy kerek ablak?

Kedves szakmai kérdés, hogy az arcüreg falán képzett behatolási ablakunk kerek vagy téglalap alakú legyen. A kérdés elsőre komolytalannak tűnhet, de koránt sem az.

A válasz egyszerűsítve is megadható: ha “jó nagy”, tagoltság nélküli arcüreggel van dolgunk, akkor inkább a téglalap alakú nagy ablakot alkalmazzuk, míg ha tagolt (ún. osztott arcüreg esetén) a kerek ablakos módszer a jobb.

Az ilyen és ehhez hasonló kérdések apróságnak tűnnek, de nem azok. Ezek az apróságok a siker zálogai.

Ez a bejegyzés a nyitott arcüreg emelés, nyitott sinus lift összefoglalója. A zárt arcüreg alap emelésről ebben a cikkben lehet olvasni.

Milyen előkészületeket igényel a zárt arcüreg emelés (zárt arcüreg-alap emelés, zárt sinus lift, zárt sinus lifting)?

A beavatkozást helyi érzéstelenítésben végezzük el (de mód van rá altatásban is). Minden esetben szükséges antibiotikus védelemre, amelyhez javasoljuk a probiotikus bélflóra-támogatást is.

CIKKAJÁNLÓ

Miért lehet szükség csontpótlásra?

Mitől keletkezhet csonthiány?

Milyen anyagokat alkalmazunk csontpótlásra?

Mitől függ a csontpótló anyag beépülése?

Csonthiány az arcüreg alatt – milyen esetben szükséges az arcüreg emelés?

Zárt arcüreg emelés, zárt sinus lifting – csontpótlás az arcüregben

Arcüreg-alap emelés – hogyan, mikor, miért?

Arcüreg alap emelés, avagy a sinus lifting lépései

Arcüreg emelés – hogyan, mikor, miért?

Arcüreg-alap emelés, azaz a sinus lifft lépései

Creos xenogain csontpótló és Creos xenogain collagen csontpótló anyagok

További műtéti fotók és információk a FOGÁSZATI IMPLANTÁCIÓ – AZ IMPLANTOLÓGUS VÁLASZOL Facebook-csoportban!
Szintén figyelmébe ajánlom FACEBOOK-OLDALAMAT és YOUTUBE-csatornámat!

Munkahelyem a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika.