fbpx

Tájékoztató és tudnivalók az altatásos szájsebészeti beavatkozásokról

Bölcsességfog altatás bölcsességfog műtét altatás
}

2023.03.12.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Kedves Hölgyem, Tisztelt Uram! Kedves Páciensünk!

Műtéteink egy részét általános érzéstelenítésben (bódításban, altatásban) végezzük. A következőkben röviden tájékoztatjuk az általános érzéstelenítéssel kapcsolatos tudnivalókról.

Kérjük, figyelmesen olvassa végig tájékoztatónkat!

 

 

Hol végezzük az altatásos szájsebészeti műtéteket?

Ezeket a beavatkozásokat a Körúti Orvosi Centrumban (KOC) végezzük. Cím: 1137 Budapest, Szent István körút 24. (TÉRKÉP).
A kapucsengő megnyomása után kérjük, hogy a II. emeletre jöjjön fel (lift van) és ott csengessen be. A recepciós hölgy fogja beengedni Önt.

Minden egyéb felvilágosítást a Sanoral fogászati és szájsebészeti Klinika recepcióján kap meg.
A Sanoral az VI. kerületben, az Ó utca 6. szám alatt található, tehát fontos tudnia, hogy altatásos beavatkozásra nem a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinikán, hanem a Körúti Orvosi Centrumban fog sor kerülni!

Az előzetes szájsebészeti konzultációra és a kontrollvizsgálatokra a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinikán (1066 Budapest Ó utca 6. +36202596363 +36209711655).

Összefoglalásul

Előzetes szájsebészeti konzultáció és kontrollvizsgálat, varratszedés helyszíne: Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinikán (1066 Budapest Ó utca 6. +36202596363 +36209711655). (TÉRKÉP)
A műtét helyszíne: Körúti Orvosi Centrumban (KOC) végezzük. Cím: 1137 Budapest, Szent István körút 24. (TÉRKÉP).

 

Mit vigyek magammal a műtétre? Meddig leszek ott?

A műtétre feltétlenül hozza magával személyes okmányait, a szokásos gyógyszereit, fogkeféjét és fogkrémét (a műtét előtt meg fogjuk kérni, hogy mosson fogat!), és ezen kívül egy könnyű ruhát, amibe át tud majd öltözni abban a helyiségben, ahol műtét előtt lesz és ahol fel fog majd ébredni utána. Ez lehet pizsama, hálóing vagy könnyű szabadidő-ruha is, de kérjük, ezt csak majd a helyszínen vegye fel és frissen mosott legyen. Ebben a ruhában lesz majd a műtőben is.

A posztoperatív pihenőben Ön addig lesz, amíg Ön teljesen fel nem ébred. Természetesen szüksége lesz majd kísérőre, hiszen az altatás napján autót nem vezethet, egyedül nem közlekedhet (tömegközlekedéssel sem!).

 

Mikor fogom aláírni a szükséges dokumentumokat? Mikor kell rendeznem a költségeket?

A szükséges dokumentációt a helyszínen fogja aláírni papír alapon vagy elektronikusan.
A költségek rendezéséről és egyéb adminisztratív dolgokról pácienseink előzetesen e-mail kapnak a műtétet megelőzően.
A személyes konzultáció során – amikor minden páciensünkről CBCT-vizsgálat készül – pontos és előre meghatározott kezelési tervet és költségkalkulációt állítunk ki.

 

Ki fogja elvégezni a műtétet?

szájsebészet altatás Lászlófy

A műtéteket Dr. Lászlófy Csaba szájsebész szakorvos végzi el

A műtétet Dr. Lászlófy Csaba szájsebész szakorvos, dento-alveoláris sebészet szakorvosa, orális implantológia szakorvosa fogja elvégezni.
Az asszisztenciát szakorvosjelöltjeink és szakasszisztenseink biztosítják. Lászlófy doktor elérhetősége: dr.csaba.laszlofy(kukac)sanoral.com, telefonszáma: +36209711655.

Az altatást Dr. Iharos Dóra aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos végzi aneszteziológiai szakasszisztens segítségével. A doktornő elérhetősége: iharos.dora(kukac)gmail.com. Telefonszáma (csak sürgős esetben!): +36302514301

 

Hogyan történik az altatásos műtét?

Az általános érzéstelenítés során a kéz vagy alkar vénájába egy kis műanyag csövecskét (branül) helyezünk, ezen keresztük adjuk a gyógyszereket, melyektől megnyugszik, elálmosodik majd elszenderedik, elalszik. A beavatkozás (műtét) ideje alatt ezt az állapot fenntartjuk miközben életműködéseit (vérnyomását, pulzusát, légzését, vér oxigén szintjét) folyamatosan monitorozzuk. A műtét végén felébresztjük, rövid ideig megfigyeljük, fájdalomcsillapítót, hányinger csökkentőt adunk, illetve szükség esetén az első adag antibiotikumot is vénásan kapja meg.

Ébredést követően előfordulhat átmeneti tájékozatlanság, zavartság, kisebb szédülés, remegés, kettőslátás, látászavar, torokszárazság, enyhe köhögés.
Minden beavatkozásnál előfordulhatnak nem várt szövődmények, azonban a korszerű gyógyszerek alkalmazásával és a beavatkozást megelőző egyénre szabott kivizsgálással a súlyos szövődmények nagyon ritkák (előfordulásuk 0.1% alatti).

 

Szájsebészeti altatásos műtét előtti teendők

Az Ön biztonságos műtétéhez és altatásához szükségünk van néhány előzetes vizsgálatra, mégpedig:

  • laborvizsgálat (vérkép, véralvadás-INR, vese- és májfunkció, ionok)
  • pajzsmirigybetegség esetén TSH-szint, cukorbetegség esetén éhgyomri vércukor
  • mellkasröntgen: ismert tüdőbetegség esetén szükséges
  • EKG vizsgálat: magas vérnyomás, szívbetegség esetén illetve férfiaknál 40, nőknél 50 éves kor felett.

 

Szájsebészeti altatásos műtét előtt kérjük tartsa be az alábbiakat:

bölcsességfog műtét altatásban

Bölcsességfog-műtét és más szájsebészeti műtétek altatásban Budapesten – Dr. Lászlófy és kollégái

A tervezett műtét előtt legalább 6 órával már ne egyen.
Négy órával előtte már ne igyon (ivásnak ebben az esetben kizárólag a víztiszta folyadék fogyasztása minősül, gyümölcslevet és kávét kérjük ne fogyasszon)! Száját kiöblítheti, fogat moshat természetesen.
Ha dohányos, a műtét napján ne gyújtson rá!
Kivehető fogprotézisét, kontaktlencséjét távolítsa el!
Amennyiben lehetséges, natúr körömmel érkezzen, mert a műköröm zavarhatja az ön vitális paramétereit monitorozó műszerek pontosságát.
Amennyiben gyógyszert szed, kérjük ezek műtét körüli szedéséről konzultáljon kezelőorvosával és altatóorvosunkkal.
Mindig tájékoztasson bennünket gyógyszer- és ételallergiájáról (pld. szója, mogyoró)!

Tervezhető (elektív) szájsebészeti altatásos műtét csak teljesen egészséges állapotban végezhető, légúti (nátha, köhögés, torokfájás) vagy egyéb fertőzés, láz, herpesz vírus a beavatkozás halasztását teheti szükségessé.

 

Műtét utáni teendők

Ébredés után kettő órával kortyokban lehet megkezdeni a folyadékfogyasztást. Amikor a helyi érzéstelenítés hatása elmúlt pár falatot próbáljon enni (azért kap helyi érzéstelenítőszert a beavatkozás során (már altatásban), hogy a közvetlenül műtét után jelentkező fájdalom ne jelentkezzen).

Az általános érzéstelenítéskor használt gyógyszerek tudatmódosító hatással bírhatnak, így semmiképp ne vezessen autót, ne írjon alá dokumentumokat.

A műtétet követő napokban érdemes kombináltan fájdalomcsillapító-gyulladáscsökkentő gyógyszereket alkalmazni figyelve a maximálisan adható dózisokra. Bármilyen patikában kapható készítmény megfelel (diclofenak vagy ibuprofen, metomizol, paracetamol hatóanyagtartalmú).
Mi gyógyszercsomagot fogunk biztosítani az Ön számára.

Felmerülő kérdéseire telefonon vagy a beavatkozás előtt személyesen részletesen válaszolunk.

 

 

Tudnivalók az altatással kapcsolatban

Mit jelent az általános anesztézia?

Altatásos bölcsességfog műtét Lászlófy doktor

Altatásos szájsebészeti műtét közben – Dr. Lászlófy Csaba szájsebész

Az általános anesztézia kontrollált öntudatlan állapot, mely alatt a páciens nem érez semmit, és nem érzékeli az őt körülvevő világot, eseményeket. Általánosságban ezt szokás „altatásnak” nevezni, azonban ez valójában nem azonos sem a fiziológiás (természetes) alvással, sem a betegség vagy baleset kapcsán kialakuló eszméletvesztéssel. Egyes műtétek csak általános anesztéziában végezhetőek el, más műtéteknél választható ez is.

Az anesztézia kezdetekor a beteg az altató hatású gyógyszereket leggyakrabban egy vénába helyezett kanülön keresztül kapja meg, máskor arcmaszkon keresztül altató hatású gázzal történik az elaltatás. Az anesztézia fenntartása is gázok belégzésével (inhalációs anesztézia speciális gázkeverékek segítségével), vénába adagolt szerekkel (intravénás anesztézia) vagy előbbiekkel egy időben (kombinált anesztézia) történhet.
Általános anesztézia során – a páciens öntudatlan állapotba kerülése után – a szájba, garatba vagy a légcsőbe helyezett speciális eszközökkel biztosítjuk a szabad légutat.

Miért nem szabad műtét előtt enni-inni?

Ha ennivaló vagy folyadék van a páciens gyomrában, az az anesztézia során visszakerülhet a torokba, ahonnan a tüdőbe juthat, fuldoklást, illetve súlyos tüdőszövődményeket okozva. Ezért fontosak az “éhgyomri szabályok”.
A tiszta folyadék (víz) fogyasztása után 2 órával, egyéb folyadék fogyasztása után 4 órával, könnyű szilárd étel fogyasztása után 6 órával az anesztézia elvégzése biztonságos.

Bevehetem-e a gyógyszereimet műtét előtt?

A saját gyógyszereket a megszokott módon tovább kell szedni, a műtét reggelén is, de vannak olyan gyógyszerek, amelyekkel kapcsolatban speciális előírások érvényesek, ilyenek a köznyelvben „vérhígítónak” nevezett szerek, a vércukorgyógyszerek (un. antidiabetikumok, inzulinok) és egyes vérnyomáscsökkentők. Kérjük, kérdezzen rá erre minden esetben anaeszteziológus szakorvosunknál!

Hogyan tudok „felkészülni” a műtétemre?

Fürdő vagy zuhany a műtét előtt megtisztítja a bőrét és csökkenti egy esetleges fertőzés kockázatát. Nem ajánlott smink, testápoló, krém vagy körömlakk használata, mert ezek zavarhatják az életfunkciók megfigyelését. Az ékszereket le kell venni és piercingeket mindenhonnan el kell távolítani.
A műfogsort, a szemüveget és hallókészüléket a posztoperatív szobában kell hagyni.
Legalább 12 órával a műtét előtt kerülje a dohányzást!

Mi történik az általános anesztézia után?

Az anesztéziából való “visszatérés” leggyakrabban a műtét befejeződése után a műtőben történik, egyes esetekben pedig az ébredőszobában.
Az ébredőszobában vagy az osztályon a páciens még szoros megfigyelés alatt áll, átmeneti ideig oxigénkezelést is kaphat.
A tudat visszatérte előtt a beteg már kap fájdalomcsillapító gyógyszereket, de ha Önnek fájdalma van, azt jelezze, hogy további fájdalomcsillapításban részesülhessen. Ha a műtét jellege megengedi és nincs a betegnek hányingere, a tudat teljes visszanyerése után rövidesen ihat, majd ehet is.

Hogyan csillapítható a fájdalmam műtét után?

A fájdalomcsillapításnak számos módja van, melyet már a műtét előtt egyeztethet altatóorvosunkkal.
A jó fájdalomcsillapítás segíti is a gyógyulást szájsebészeti altatásos műtét után is. A fájdalomcsillapítási igény egyénenként eltérő, a fájdalomcsillapítók adagolása ennek megfelelően történik.
A jó fájdalomcsillapítás fontos a műtét utáni korai mobilizációhoz, és elősegíti a légúti váladék felköhögését is.

Számos gyógyszer használatos, például non-szteroid gyulladáscsökkentők, opioidok, opioidszármazékok stb. Ezek dózisa és adásuk gyakorisága változtatható, és adhatók kombinációban is. A fájdalomcsillapítás már a műtét előtt elkezdődhet, és a műtét alatt adott gyógyszerek hatása is átnyúlik a műtét utáni szakra. A műtét után kezdetben folyamatosan vagy alkalmanként adott vénás szerrel végzik a fájdalomcsillapítást, aminek előnye a folyamatos hatás, illetve hatás gyors, néhány percen belüli beállása.

A továbbiakban mielőbb szájon át bevehető gyógyszereket kaphatnak, melyeket ajánlott rendszeresen alkalmazni, hogy kialakuljon egy alap fájdalommentesség. Ezek mellett is lehet még erős, gyorsan ható tablettákra szükség. Jól használhatók még műtét utáni fájdalomcsillapításra a különböző helyi érzéstelenítések. Ezért is említettük fentebb, hogy a műtét előtt, de már altatásban érzéstelenítő injekciót adunk Önnek, ennek elhúzódó hatása az, hogy közvetlenül a szájsebészeti műtét után nem fog fájdalmat érzeni!

Milyen gyakori és kevésbé gyakori mellékhatásai lehetnek az általános anesztéziának?

Az általános anesztézia után gyakran előforduló mellékhatások (1/10-1/100): szédülés, kábaság, fejfájás, remegés, hányinger, hányás, viszketés, torokfájás, hátfájás, véraláfutás szúrási pontokon, átmeneti zavartság, izomfájdalmak.
Ritkán előforduló mellékhatások és komplikációk (1/1000): légzési nehezítettség – fulladásérzet, fog-, ajak-, vagy nyelvsérülés – a légútbiztosítási nehezítettség és fogak állapota függvényében, egy korábban már fennálló betegség romlása, éberség a műtét során – nem megfelelő mélységű anesztézia miatt.
Nagyon ritkán előforduló mellékhatások (1/100000): szemsérülés, gyógyszerekre adott allergiás reakció, idegsérülés (bénulás vagy tartós zsibbadás), halál.

Kérjük, ne feledje!

Előzetes szájsebészeti konzultáció és kontrollvizsgálat, varratszedés helyszíne: Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinikán (1066 Budapest Ó utca 6. +36202596363 +36209711655). (TÉRKÉP)
A műtét helyszíne: Körúti Orvosi Centrumban (KOC) végezzük. Cím: 1137 Budapest, Szent István körút 24. (TÉRKÉP).

Jelen tájékoztatásunk hivatalos tájékoztatásnak minősül, ezért kérjük, hogy figyelmesen olvassa végig és a fentiekben leírtak szerint járjon el.
Minden kérdésére választ kaphat recepcink telefonszámain, az info_kukac_sanoral.com e-mail címen, illetve a személyes konzultációk során.

Bölcsességfog fájdalom és ehhez kapcsolódó további “bölcsességfogas videók a YOUTUBE-csatornámon ITT!
Kérem, kövessen a FACEBOOK-on, az INSTAGRAM-on és a Tik-Tok-on is!

További műtéti fotók és információk a BÖLCSESSÉGFOG – A SZÁJSEBÉSZ VÁLASZOL Facebook-csoportban. Csatlakozzon Ön is!

Munkahelyem, a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika.
A Sanoral FACEBOOK és INSTAGRAM oldalát is érdemes követni!

AJÁNLOTT BLOGBEJEGYZÉSEK

Bölcsességfog-műtét altatásban: a bölcsességfogak gyökere sokszor a normálistól eltérő

Nelli bölcsességfogai és a megoldás: bölcsességfog-műtét altatásban

Bölcsességfog a CBCT-n: altatásos bölcsességfog-eltávolítás előtt