fbpx

GYIK – Foghúzás

Fáj-e a foghúzás?

Nem, a foghúzás nem fáj. Érezni lehet, hogy valami történik, ugyanis az érzéstelenítőszerek nem az érzést szüntetik meg, hanem a fájdalmat. Ilyen szempontból a nevük nem pontos. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a szájsebész nem tud dolgozni abban az esetben, ha a tevékenység, amit végez, fájdalmat okoz. (Én legalábbis biztosan nem.)

Hogy mitől lesz a foghúzás fájdalommentes, arról itt olvashat bővebben!

Milyen fogakat kell kihúzni?

Általánosságban a menthetetlen fogakat, illetve azokat amelyek útban vannak (fogszabályozási célból), vagy feleslegesek és panaszt okoznak.
Ha pontosan szeretné megtudni, hogy melyik fogak azok, amelyeket ki kell húzni (vagy el kell távolítani), akkor olvasson tovább ide kattintva!

A gócosnak ítélt fogakat minden esetben ki kell húzni?

Nem, nem csak a foghúzás a megoldás a fogászati gócokra.  A góc milyenségétől függően a szuvasodás ellátása, gyökérkezelés, gyökértömés, a gyökértömés cseréje, gyökércsúcs-rezekció (gyökércsúcs-amputáció), a gyökércsúcs és a környező gyulladásos szövetek eltávolítása a fog megtartásával) jön szóba.
A fogászati gócokról részletesen ide kattintva olvashat!

Lehet-e altatásban eltávolítani egy fogat?

Lehet, ha a páciensnek ez a kifejezett kívánsága.
Egy fog eltávolítása helyi érzéstelenítésben minden további nélkül elvégezhető.
Más a helyzet a bölcsességfogakkal: azokat gyakran távolítjuk el altatásban.
Ezzel kapcsolatban számos bejegyzést talál a BLOG-ban!

Mikor kell műtéti úton eltávolítani a fogat?
  • akkor, ha a fog olyan nagy mértékben elszuvasodott, hogy azt fogóval már nem lehet megfogni
  • akkor, ha a fog alakja lehetetlenné teszi az egyszerű fogeltávolítást (például a gyökerek szétágazóak)
  • akkor, ha a fog nem nőt ki, vagy csak részben nőtt ki (bölcsességfogak)

A bölcsességfogakkal kapcsolatban figyelmébe ajánlom a ⮕BOLCSESSEGFOG.COM honlapot, amelyen számos “bölcsességfogas” információhoz juthat!

A számfeletti fogakat minden esetben ki kell húzni?

Igen, a számfeletti fogak esetében a foghúzás az egyetlen megoldás. A leggyakoribb számfeletti fog a két felső középső metszőfog között előforduló mesiodens. Ez a “fog” útban van a maradó egyes fogak kifejlődéséhez, ezért mesiodens esetén minden esetben a foghúzás a megoldás. A számfeletti fogakról ebben a blogbejegyzésben sokkal többet tudhat meg!

Mikor lehet edzeni foghúzás után?

Egy hetet javasolt kihagyni az edzésből foghúzás után. A nehéz fizikai munka is kerülendő ilyenkor egy hétig.
Ennek az az oka, hogy a fogmederben (a foghúzás helyén) kialakult “vérdugó” széteshet, és ez fájdalmas gyulladáshoz vezethet.
A foghúzás után követendő tanácsok részletesen itt olvashatóak!

Normális-e, ha duzzadtabb az arcom foghúzás után?

Egy-két napig előfordulhat. Foghúzást követően érdemes magasabb párnán feküdve aludni. Ez segít a duzzadás megelőzésében.
Bölcsességfog-eltávolítás után más a helyzet, hiszen nem egyszerű bölcsességfog-kihúzásról, hanem műtéti beavatkozásról van szó.

Mikor kell visszamenni a fogorvoshoz foghúzás után?

Abban az esetben, ha a vérzés nem állt meg időben és abban az esetben, ha fájdalmunk van, vagy például egy apró csontszilánk szúrja a nyálkahártyát.
A foghúzás után követendő tanácsok részletesen itt olvashatóak!

Mikor érdemes pótolni a kihúzott fogat?

Mielőbb érdemes, de legkorábban három hónap múlva.
A fogpótlásra vagy fogászati implantátummal, vagy híddal van lehetőség.

Vannak-e étkezési szabályok foghúzás után?

Általában azt szokták mondani, hogy a tejtermékeket kerülni kell foghúzás után. Ennek ellenére azt mondom: ha valaki képes kifogástalanul ápolni a száját foghúzás után, vagyis tejtermék fogyasztása után rögtön gondos fogmosást és klórhexidines szájöblögetővel öblítést végez, akkor lehet fogyasztani tejterméket is.
A foghúzás utáni zsibbadást már említettük: tilos enni a foghúzás után addig, amíg a zsibbadás tart. (Ez minden fogorvosi beavatkozásra vonatkozik!)
Kerülni kell az olyan ételeket, amelyből apró darabkák kerülhetnek a foghúzás helyére (a fog helyére). Ilyenek a müzlik, a “magvas” péksütemények, a mákos ételek, a pattogatott kukorica stb. Ha bejutott egy kis ételmaradék a sebbe, akkor próbáljuk meg kiöblíteni, vagy fogkefével kimosni. Fogpiszkálóval azonban soha ne  piszkáljuk!
A dohányzás nagyon káros a foghúzás után (és egyébként is…), mert igencsak megnehezíti a seb gyógyulását. Javasoljuk, hogy ne gyújtsanak rá néhány napig a foghúzás után!
A foghúzás után követendő tanácsok részletesen itt olvashatóak!