fbpx

Számfeletti fog – mit is jelent ez a kifejezés?

számfeletti fog, mesiodens
}

2021.12.29.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Számfeletti fog – valószínűleg mindenki érti ezt a kifejezést. Azt jelenti, hogy több van a fogakból, mint kellene. De mit is jelent ez pontosan?

Mi a leggyakoribb számfeletti fog?

Leggyakoribb számfeletti fog a két felső középső metszőfog között előforduló mesiodens.
Nem szabályos fogról van szó, hanem egy csapszerű, kicsit alaktalan formájú számfeletti fogról, amelyek az esetek 25%-ában nem is törnek elő, így nem is derül ki, hogy vannak. Viszont létül káros, mert akadályozzák a maradó metszőfogak előtörését, vagy elfordítják azokat.
Nyilván ha kinőnek, akkor sem fogadhatóak el esztétikai szempontból. A mesiodens eltávolítása a szájsebész feladata, de után az esetek túlnyomó többségében a fogszabályozó szakorvos munkájára kell, hogy sor kerüljön.

Számfeletti fogak még a bölcsességfog mögött előforduló 9-es fog, azaz negyedik nagyőrlő is.

Hogyan alakul ki a számfeletti fog?

Kétféle módon:

  • a fejlődés során a fogcsíra kettéhasad (ilyenkor alakjában és méretében egy kisebb, csökevényes fog szokott kialakulni)
  • ha a foglécből a kelleténél több fogcsíra fejlődik ki.

Számfeletti fog-e a bölcsességfog?

Nem, a bölcsességfog nem az, bár annyi számfeletti vonás kétségtelenül van benne, hogy a mai ember állkapcsában általában már nem fér el, míg őseinkében simán elfért.
Ezért lehetséges, hogy néhány száz éve múlva a bölcsességfog már számfelettinek fog minősülni…

 

MOST EGY OLYAN ESETET MUTATOK MEG, AMELYBEN SZÁMFELETTI FOG TALÁLHATÓ A TIZENÖT ÉVES PÁCIENS JOBB OLDALI EGYES (JOBB OLDALI ELSŐ NAGYMETSZŐ) FOGA HELYÉN. A SZÁMFELETTI FOG MEGAKADÁLYOZTA, HOGY AZ ELSŐ NAGYMETSZŐ FOG A HELYÉRE KERÜLJÖN.

A röntgenképen pirossal jelöltem azt a fogat, amelyet első nagymetsző fognak (jobb felső egyes fognak) tekinthetünk. (A panoráma röntgenfelvételeken az oldalak gondolatban meg kell fordítani, tehát ahol az “R” betűt látjuk, az a páciens valóságos jobb oldala.)
Kék színnel jelöltem a “felesleges”, számfeletti fogat. Ez a fog megakadályozta, hogy az egyébként normális jobb felső 1-es fog (a piros nyíllal jelölt fog) kifejlődjék.
Sárga nyíllal jelöltem a bölcsességfogakat. A bölcsességfogak számára nincs hely, azokat mind (mind a négyet) el kell távolítani.

Lila nyíl mutat a bal alsó hetes fogra. Ebben a fogban szép gyökértömés van. A fognak a mögötte álló bölcsességfog nekifeszül.

 

A számfeletti fog akadályozza a nagymetszőfog kinövését.

A számfeletti fog akadályozza a nagymetszőfog kinövését.

 

Megmutatom a helyzetet a szájban is. Látható, hogy a jobb felső nagymetsző fog helyén helyezkedik el az abnormális pozícióban álló számfeletti fog. Az abnormális pozíció azt is jelenti, hogy a fog keresztben áll a fogívben.
Az alsó fogakon elszíneződés van, amely egyfajta felrakódás a fogak felszínén. Ez nem függ össze a számfeletti foggal, de mivel látható, megjelöltem. Az ilyen elszíneződést air-brush kezeléssel egyszerűen el lehet távolítani.

 

A jobb felső nagymetsző fog helyén helyezkedik el az abnormális pozícióban álló számfeletti fog

A jobb felső nagymetsző fog helyén helyezkedik el az abnormális pozícióban álló számfeletti fog

 

A megoldást az jelenti ilyen esetben (és jelen esetben is ez a kezelési terv), hogy a számfeletti fogat eltávolítjuk, majd a felső fogívre fogszabályozó készüléket (fix fogszabályozó készüléket) helyezünk. A fogszabályozó készülékkel egyrészt tágítjuk a foghiány helyét (annak érdekében, hogy a helyére húzandó, most még magasan a csontban álló fog elférjen majd), másrészt a magasan a csontban álló nagymetsző fogra speciális láncocskát szerelve, és azt a fogszabályozó ív segítségével húzva a nagymetsző fogat a helyére visszük.
Az alábbi képen pirossal áthúztam az eltávolítandó fogat, illetve a kék nyíl mutatja a fogszabályozó készülékkel “lehúzandó” nagymetszőt.

 

pirossal áthúztam az eltávolítandó fogat, illetve a kék nyíl mutatja a fogszabályozó készülékkel "lehúzandó" nagymetszőt