fbpx

Bölcsességfogak

Több, mint negyed százada foglalkozom bölcsességfogak műtéti eltávolításával. Munkatársaimmal együtt nagy gyakorlattal végezzük ezeket a beavatkozásokat, legyen szó akár egyetlen bölcsességfog eltávolításáról, vagy egyszerre kettő bölcsességfog eltávolításáról helyi érzéstelenítésben, de akár egyszerre négy bölcsességfog eltávolításáról is altatásban.

Tízezer éve, még a tűz “használata” előtti időkben az ősember fogaival nyers húst tépett és kisebb csontokat ropogtatott. Ehhez erős rágóizmokra volt szüksége, amelyek tapadását a mainál erőteljesebb állcsontok biztosították. Ebben aztán volt helye a fogaknak.
Azután a tűz használatával és a hús megfőzésével már nem volt szükség erre a nagy, erős állkapocsra, így a rágóizomzat és az állcsontok mérete is csökkenni kezdett.
Abban az esetben, ha az állcsontok redukálónak, elvileg a fogak számának, vagy a fogak méretének is csökkennie kellene – de kifürkészhetetlen okból nem így történt. Ennek következtében a bölcsességfogak számára sokszor nincs hely!

Retteg a fogászati kezelésektől?

Mi altatásban is elvégezzük a műtéteket, legyen szó bölcsességfogak műtéti eltávolításáról vagy fogászati implantációról!

További információk »

A BÖLCSESSÉGFOGAK SZÁMOS PANASZT OKOZHATNAK! DE MELYEK EZEK?

Helyhiány miatt a bölcsességfogak az előttük álló teljes fogazat torlódását idézhetik elő

A bölcsességfogak számára az esetek túlnyomó többségében nincs hely. Ilyenkor úgy “csinálnak helyet” maguknak, hogy a teljes fogazatot a középvonal felé (azaz előre) tolják. A torlódott fogazat fogszabályozással szabályossá alakítható, de önmagától normális pozícióba kerülni nem fog. Ezért sokkal egyszerűbb megelőzni, hogy a fogazat a bölcsességfog kinövése miatt torlódott legyen.

A bölcsességfogakat preventíven, azaz bármilyen probléma jelentkezése előtt el kell távolítani (ti. azok előbb-utóbb úgyis problémát fognak okozni).

Ha a fog előtörésének csak részleges akadálya van

és egy ponton át tudja “szakítani” a száj nyálkahártyáját (“kibújik” az “ínyből”), akkor fog és az íny között egy tasak alakul ki. Ha ebbe a tasakba kórokozók, ételmaradék, stb. jutnak, akkor igen heves fájdalommal, szájzárral, bűzös lehelettel, magas lázzal és duzzanattal járó gyulladás jöhet létre.Ennek megakadályozására mindenképpen célszerű a részben áttört bölcsességfog eltávolítása. Ha a kórkép már kialakult, nagyon nehéz segíteni, mert a szájzár illetve a gyulladt szövetek miatt az érzéstelenítés nehezen kivitelezhető.

Az antibiotikus terápia sok esetben segít ugyan, de csak lassan, és a kórokot nyilván nem szünteti meg; ezért az akut panaszok (részleges) megszűnése után el kell távolítani a kóroki tényezőt, vagyis a bölcsességfogat.

Előfordul, hogy a bölcsességfog nem normális pozícióban helyezkedik el.

Megfelelő pozíciójától az arc felé, tehát normális pozíciójánál kintebb helyezkedik el. Kinövése után irritálja az arc nyálkahártyáját, szinte szabályos lyukat “harap” rajta. Mindez igen fájdalmas.

Fogszabályozó kezelés előtt mindenképpen javasolt a bölcsességfogak eltávolítása.

eltávolítása. A kinövő, torlódást okozó bölcsességfog a hosszadalmas és bonyolult fogszabályozó kezelés teljes tönkretételét okozhatja.
Az áttörésben visszamaradt, a csontban elhelyezkedő bölcsességfog állcsontciszta képződését idézheti elő.

Az áttörésben visszamaradt, a csontban elhelyezkedő bölcsességfog állcsontciszta képződését idézheti elő.

A ciszta a fogat egyébként részben körülvevő ún. fogzacskóból képződik.

A ciszta, ha netán kommunikálni kezd a szájüreggel (azaz egy átjárás képződik közöttük), igen súlyos gyulladásos folyamat kialakulási helye lehet. A ciszta növekedése miatt pedig a csontállomány folyamatos pusztulása akár az állkapocs spontán eltörését is előidézheti.

A 2. nagyörlő fog hátsó felszínének feszülő bölcsességfog

a 2. nagyörlő hátsó felszínén szuvasodást okozhat, azáltal, hogy ott nem öntisztuló, és egyébként fogkefével sem tisztítható helyzet jön létre.

A ki nem nőtt bölcsességfog az alsó állcsontban

A ki nem nőtt bölcsességfog az alsó állcsontban – anatómiai pozíciójánál fogva – neuralgiform (idegbántalom-szerű) fájdalmak okozója lehet. Ennek az az oka, hogy az állkapocsban futó ideghez közel helyezkedik el, és annak nyomása miatt a tompa sajgástól, a heves fájdalomig sokféle, az idegszál nyomása által keltett fájdalom okozója lehet.

Önmagában a bölcsességfog előtörése is fájdalommal és szájzárral járhat.

Ilyenkor vagy a bölcsességfog eltávolítása, vagy, ha esetleg normális előtörésére lehetőség van, annak segítése merül fel. Azokban a ritka esetekben tehát, amikor a bölcsességfog elfogadhatóan elő tud törni, és például az első nagyörlő fog hiányzik, az előtörés segítésére is vannak módszerek. A bölcsességfog megőrzése azonban csak akkor indokolt, ha a rágásban részt tud venni, a páciens azt megfelelően tudja tisztítani, illetve ha a későbbiekben protetikai (fogpótlási) szempontból felhasználható.

Tematikus oldal a bölcsességfogakról!

A bölcsességfogak okozta panaszok és fájdalmak orvoslása mindennapi tevékenységem része. Ezért is hoztunk létre egy ilyen “bölcsességfogas honlapot“.

Olvassa el legújabb szakmai cikkeinket vagy tájékozódjon a bölcsességfogak okozta kellemetlenségekről.

Legyen ön is bölcs – bölcsességfog-ügyben (is)!

BÖLCSESSÉGFOG.COM

Kattintson az alábbi gombra és tájékozódjon a bölcsességfogakat illetően!