fbpx

Nelli bölcsességfogai – és a megoldás: bölcsességfog műtét altatásban

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Bölcsességfog műtét altatásban: Nelli azért keresett fel bennünket, mert bölcsességfogai panaszt okoztak, folyamatos nyomást érzett mindkét oldalon alul, és a bal oldalon időnként ínygyulladást is a bölcsességfog felett.

Úgy döntöttünk, hogy a négy darab bölcsességfogat egyszerre, egy időben, altatásban távolítjuk el műtéti úton.

Mit érdemes tudni az altatásos bölcsességfog-műtétről?

Az altatás előzetes kivizsgálásokat igényel (vérkép, vércsoport-meghatározás, ellenanyag-szűrés, mellkas-röntgen, vizeletvizsgálat, szérum-plazma laborvizsgálatok). Az előzetes kivizsgálásokra a páciens biztonságának érdekében van szükség. A bölcsességfogak műtéti eltávolítása után a páciens felügyelettel otthonába távozhat.
Fontos még, hogy a beavatkozás előtti éjszakán éjféltől nem szabad enni vagy inni.

Nelli megérkezését követően altatóorvosunkkal beszélgetett a tudnivalókról. Ők már ismerték egymást az előzetes konzultációról persze. Említettük, hogy az altathatóság eldöntéséhez szükséges az altatóorvossal történő előzetes találkozás.

Természetesen Nelli is volt nálam konzultáción a beavatkozás előtt, hiszen a bölcsességfog műtét altatásban nem végezhető el előzetes képalkotó diagnosztikus vizsgálatok nélkül. A CBCT-felvételt együtt beszéltük Nellivel, így már ő is mindent tudott, ami érdekes lehet számára a műtéttel kapcsolatban.

Nekem mindig kedd a konzultációs napom – ilyenkor csak a konzultációkkal és főképpen pedig a páciensekkel foglalkozom. Ezt én nagyon fontosnak tartom. Fontos nekem, hogy a páciensem érezze, ő van a középpontban, és azt akarom, hogy a együtt érjük el a közös célt!

Mutatok két képernyőfotót Nelli bölcsességfogairól. ezek a térbeli képek, amelyek így első ránézésre sok információt hordoznak. Vannak ennél részletesebb felvételeink is, amelyeket mi kielemzünk, de annak ismertetése meghaladná ennek a blogbejegyzésnek a kereteit.

Nézzük hát ezt a két képet!

Az elsőn a bal oldali bölcsességfogak láthatóak. (A páciens bal oldalát kell érteni ez alatt.) Azt látjuk, hogy az alsó bölcsességfog nekifeszül a hetes fog hátsó felszínének, és ott állandó feszülés-érzést is okoz Nellinek. Kibújni nem tud szegény, hiszen egyszerűen nem fér el: a hetes fog visszatartja. Szóval se előre, se hátra.
(Sok ilyen CBCT-elemzést lehet megtekinteni a Youtube-csatornámon – KLIKK IDE!)

A második CBCT-képernyőfotón pedig a jobb oldali alsó és felső bölcsességfog – a helyzet szinte ugyanaz, mint a másik oldalon. A bölcsességfogak műtéti eltávolításán kívül Nelli esetében nincs is más megoldás.
Ezek a CBCT-képernyőfotók pillanatfelvételek csupán. A CBCT-szoftverrel ezeket a fotókat tetszés szerint tudjuk forgatni, és a részletes képeken pedig – amelyeket itt most idő és hely hiányában nem mutatok meg – részletes méréseket is végzünk.

Bölcsességfog műtét altatásban: most műtéti fotók jönnek.
Kérem, aki nem bírja az ilyesmit, most ne görgessen tovább!

Íme a műszertálca, a műtét előtt. Rajta a kampók, a tűfogó, a csipeszek, az olló, a szike, a véső, a raspatórium és a kürettkanál. Jobb oldalon emelők és fogók, azok alatt a nyelvlapoc. Varrófonal, fertőtlenítő oldatok a fecskendőkben, sebészeti szívó. Ezeket a dolgokat most csak az érdekesség kedvéért mondom el, mert ezek nagyon szakmai dolgok. Kollégák számára is tartunk “bölcsességfogas továbbképzéseket” – KLIKK IDE!
Fogászati asszisztensek és dentálhigiénikusok számára pedig a DENTOWL ACADEMY keretein belül.

Ezen kívül fognak még kelleni műszerek a bölcsességfog-műtéthez, de én mindig kettő vagy három asszisztenssel dolgozom, így közben is be lehet adni ezeket. Fontos, hogy a műszereket sterilen kell beadni a műtét alatt (természetesen előtte is úgy vannak).

bölcsességfog műtét altatásban Budapesten

 

A képen bekarikáztam, hogy hol lesz majd a jobb oldali alsó bölcsességfog. (Az “oldaliságnál” mindig a páciens oldalát vesszük figyelembe.)
A már alvó páciens nyelvét a nyelvlapoc tartja el (láthattuk a műszereket bemutató képen). A karika előtt látszik a hetes, a hatos és az ötös fog is.

Bölcsességfog altatás Budapest

 

Ez a kép pedig azt mutatja, hogy hol fogjuk megtalálni a bal oldali alsó bölcsességfogat.
A képen látható még az altatáshoz használt tubus (“cső”), illetve bal oldalon a szájzugkampó. A nyíl előtt a hetes fog van.

altatásos bölcsességfog műtét

 

A műtét egyes fázisainak fotójától megkímélem a Tisztelt Olvasót, de azért az egyik alsó frissen eltávolított fogat megmutatom. A fog – mint látható – fogóban van. A fogat azonban nem a fogóval távolítottuk el, hiszen a fogat fedő csontot el kellett fúrnunk, a fogat meg kellett mozgatnunk és teljesen mobilissá kellett tennünk. Ehhez az első képen látható eszközöket alkalmaztuk. De végül – amikor a fog gyakorlatilag már teljesen mobilis, meg kellett ragadnunk biztosan a fogat. Erre foghúzó fogót alkalmaztunk. Ezért látható a frissen eltávolított fog a foghúzó fogó csőrei között.

bölcsességfőh műtéti kihúzása altatásban

 

És most megmutatom a négy frissen eltávolított fogat is. Ez a kép rögtön a műtét után készült. Tényleg elnézést kérek a véres képért, de az emberi szervezet valójában ilyen…

altatásos bölcsességfog műtét

 

A bölcsességfog műtét altatásban egy rutinbeavatkozás nálam, hiszen éppen ez a szakmám egyik hangsúlyos része. A négy bölcsességfog egyszerre történő műtéti eltávolítása abszolút indokolja az altatást, ez a beavatkozás nem végezhető el helyi érzéstelenítésben.

A páciens az altatás utáni ébresztést követően még kettő órát tölt nálunk, ezt követően kísérővel hazamehet. Nelli esetében is így volt ez.

A varratokat egy hét elmúltával távolítjuk el.

 

DR. LÁSZLÓFY MEGMONDJA: meddig normális a duzzanat bölcsességfog műtét után? 

DR. LÁSZLÓFY MEGMONDJA: mennyi ideig tart a bölcsességfog-műtét?

DR. LÁSZLÓFY MEGMONDJA: el kell-e távolítani csontot a bölcsességfog-műtét során?