fbpx

Milyen anyagokat alkalmazunk csontpótlásra?

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

A csontpótló anyagok alapvetően négy csoportba sorolhatóak: saját csont (autogén csontpótlás), valamilyen donortól származó emberi csont (allogén csontpótlás), állatokból (leginkább szarvasmarha vagy sertés) származó csont (xenogén csont) és végül szintetikusan előállított csontpótlók.

A saját csont mint csontpótló anyagok

A csontpótlás “gold standard”-je a saját csont. A szervezet sajátnak ismeri fel, élő sejteket tartalmaz. Hátránya, hogy ki kell venni valahonnan (ez az esetek legnagyobb részében semmiféle gondot nem okoz). Tehát az az szakirodalmi említés, hogy második műtéttel jár a kinyerése, nem áll fent a gyakorlatban.

Donortól származó csontpótlók

Ezek általában csontbankokban beszerezhető és nagy mennyiségben rendelkezésre álló anyagok. Felhasználásuk azonban több problémát felvet (fertőződés, összeférhetetlenség a páciens szervezetével, etikai problémák), így egyáltalán nem alkalmazzuk ezeket a csontpótló anyagokat.

Állatokból származó (xenogén) csontpótló anyagok

Jól tárolható, jól alkalmazható és jól alkalmazható csontpótló anyagok ezek, amelyeket alkalmazunk is a mindennapi gyakorlatban.

Szintetikus csontpótló anyagok

Ezek felszívódó anyagok

csontpótló anyagok, csontpótlás

Xenogén csontpóló anyag: nagyon fontos az oszteokonduktív hatás

Hogyan “működnek” a csontpótló anyagok?

Alapvetően kétféleképpen: vagy felszívódnak és átépülnek, azaz önmaguk “eltűnnek” és helyettük saját csont épül fel, vagy pedig beépülnek. Az ilyen esetek sikeresnek mondhatóak.
Abban az esetben, ha hegesen gyógyul a csontpótló vagy pedig fertőződik, a csontpótlás nem sikeres.

A csontpótló anyagokat széles körben alkalmazzuk a mindennapi gyakorlat során, mégpedig elsősorban azokat a csontpólókat, amelyek felszívódnak (és helyettük saját csont épül fel), mert a tapasztalatok ezekkel jelentősen kedvezőbbek. Mi másik emberből származó csontot sohasem alkalmazunk, hanem megmaradunk a nagy biztonsággal alkalmazható xenogén csontpótló anyagok mellett.

Melyik csontpótlót alkalmazzuk a legtöbb esetben?

Creos xenogain csontpótló és Creos xenogain collagen csontpótló, illetve a creos xenoprotect membrán és a creos mucogain membrán a Nobel Biocare – a világ vezető fogászati implantátum gyártója – által előállított és forgalmazott csontregeneratív termékcsalád.
creos xenogain szarvasmarha-csont eredetű anyag, amely több speciális kezelésen megy keresztül annak érdekében, hogy a fehérjéket és a zsírokat eltávolítsák az anyagból.

A beültetett csontpótló anyag fedése szükséges - ehhez xenogén membránt alkalmazunk.

A beültetett csontpótló anyag fedése szükséges – ehhez xenogén membránt alkalmazunk.

Miért kell membránnal fedni a csontpótló anyagokat?

creos™ xenoprotect membrán a beültetett csontpótló (és saját csont) lefedésére és védelmére szolgál, annak érdekében, hogy a beépülés zavartalanul megtörténjen.
A kollagén-membrán a GBR (Guided bone regeneration) és a GTR (Guided tissue regeneration) technikáknál egyaránt használats. Anyaga teljesen megtisztított állati eredetű kollagén.
Azért van szükség erre a kollagén-fedésre, mert a lágyszövetek, az íny gyorsabban növekszik, gyorsabban regenerálódik, mint ahogyan a csont be- és felépül, ezért meg kell védeni a képződő csontot.
A membránt nem kell második sebészeti beavatkozás során eltávolítani, az ugyanis néhány hónap múlva gyakorlatilag felszívódik.

CIKKAJÁNLÓ

Miért lehet szükség csontpótlásra?

Mitől keletkezhet csonthiány?

Milyen anyagokat alkalmazunk csontpótlásra?

Mitől függ a csontpótló anyag beépülése?

Csonthiány az arcüreg alatt – milyen esetben szükséges az arcüreg emelés?

Zárt arcüreg emelés, zárt sinus lifting – csontpótlás az arcüregben

Arcüreg-alap emelés – hogyan, mikor, miért?

Arcüreg alap emelés, avagy a sinus lifting lépései

Arcüreg emelés – hogyan, mikor, miért?

Arcüreg-alap emelés, azaz a sinus lifft lépései

Creos xenogain csontpótló és Creos xenogain collagen csontpótló anyagok

További műtéti fotók és információk a FOGÁSZATI IMPLANTÁCIÓ – AZ IMPLANTOLÓGUS VÁLASZOL Facebook-csoportban!
Szintén figyelmébe ajánlom FACEBOOK-OLDALAMAT és YOUTUBE-csatornámat!

Munkahelyem a Sanoral Fogászati és Szájsebészeti Klinika.