fbpx

Nézzünk bölcsességfogas CBCT-t, sőt most még műtéti képet is!

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Bölcsességfogak a CBCT-n – bölcsességfog műtéti fotó is lesz ebben a videóban, úgyhogy csak ínyenceknek ajánlom!

Nálunk a péntek általában a bölcsességfogakkal telik, s nem volt ez másként most sem. Egy-két esetet, pontosabban három-négyet megmutatnék a mai nap „terméséből”, mindegyik egy kicsit más.

Rendes CT-t, illetve élőben CT-t mutatni csak az első eseténél fogok, azt is azért, mert ez ilyen szempontból a legérdekesebb, mármint ennek a CT képe. A többieknél is mutatok, de ott csak screenshot-ot fogok mutatni. Ennek több oka is van, de a legfőbb oka az, hogy ennek a CT-néző programban egy CT-t tudok egyszerre megnyitni, mert ezek elég nagy helyigényű szoftverek és nem tudom közben nyitogatni, mert közben be fog jönni a páciensnek a neve középre, az pedig adatvédelmi szempontból nem egészséges.

Nézzük meg az első CT-t.

Itt helyi érzéstelenítésben távolítottuk el ennél a páciensnél egy jobb alsó bölcsességfogat. Egyébként, még ha megnézzük, mert van a választék – mert lesz a baloldalon is -, s aki már nézett ilyen CT elemzést, az tudja már kívülről, hogy ami a jobb kezünkhöz esik, tehát a jobb oldal, (vagyis a mutatott oldal) az lesz a páciensnek a bal oldala, s a másik oldal pedig a páciens jobb oldala. Ma ezt a bölcsességfogat távolítottuk el, helyi érzéstelenítésben dolgoztunk ma.

Mit láttunk erről a bölcsességfogról?

Azt látjuk, hogy neki van dőlve, neki van feszülve a 7-es fog gyökerének. Na, most ez a valóságban is így volt – most már utána vagyunk ennek a műtétnek. Istentelen módon neki tud egy ilyen bölcsességfog feszülni, s se előre, se hátra, tehát fölötte csont van, az egész jó kötötten bent van a csontban, s neki van dőlve a 7-es gyökerének, úgyhogy ezt a bölcsességfogat távolítottuk el elsőként, ma reggel.

Ezek a felvételek egyébként rendkívül értékesek számunkra diagnosztikus szempontból.

Nézzük meg – egy másik programba tovább menve – hogy hogyan is nézett ki ez a bölcsességfog, amit az előbb mutattam. Hol van ez a bölcsességfog? A felvételen ott látható, ahol pirossal be van karikázva ez a rész. Előtte van a 7-es fog, az előtt pedig a 6-os, míg bent, a nyálkahártya alatt van a 8-as fog, jól rejtetten, meg még csonttal is fedve ott található.

Ha egy pillanatra visszamegyünk a CT-képre, akkor látjuk – kurzorral mutatva -, hogy ez az a fog, ami a száj felől a nyálkahártya, meg még egy kis csont is fed, tehát szépen be van szorulva. Szóval, itt látható ez a bölcsességfog, bent, a nyálkahártya alatt. A felvételen látható a nyelv, a felső fogak, illetve látható a szájzugkampónak az elmosódott képe, s itt a bölcsességfog.

Picit tovább menve, a felvételen a bölcsességfogat már kiszedve látjuk, s azt is látjuk, hogy el kellett vágnunk több darabba. Ezek nem olyan szép képek, vannak, akiket ez elborzaszt, de én szeretem ezeket, mert igazából az emberi szervezet az ilyen, s a bölcsességfog eldarabolva ilyen. Egyébként, mivel ez egy friss dolog, most még emlékszem is rá – de ezt nyilván CBCT-ről már előtte láttuk -, hogy az elülső gyökere az ez volt a bölcsességfognak (felvételen mutatva), ennek volt egy nyelvfelőli, meg egy orcafelőli gyökérrésze, s ez (mutatva) pedig a hátsó gyökere volt ennek a bölcsességfognak. Ez (mutatva) pedig a koronai része, s még ez a kis darabka is. Ez a koronai része eldarabolva, és van egy kis foganyag is, amellyel nem tudunk elszámolni, amelyet nem tudok most megmutatni, hiszen amikor gyakorlatilag vágjuk el a bölcsességfogat, annak a vágószerszámnak is van egy vastagsága, s az is elvisz bizonyos mennyiségű anyagot.

Szóval ez volt a mai első bölcsességfog.

S ha megyünk tovább, akkor ezt csak kötélidegzetűeknek mutatom, szóval, akik nem szeretik az ilyesmit, azok most ne nézzék meg ezt a részt, mert nem szoktam ilyen műtéti képeket megmutatni, de íme itt van ennek a bölcsességfognak a műtéti képe.

Hogyha egy picit közelebb megyünk, akkor lehet látni, hogy ott van a 7-es fog, az még itt csont, látható a bölcsességfog és a koronai része. Szóval ez ilyen piszok mélyen van, itt szépen szedjük el éppen körülötte a csontot ebben a pozícióban, ez pedig a bölcsességfognak a rágófelszíni része, ez pedig a 7-es fog.

Egy picit tovább menve, újabb felvételen nézzünk meg egy másik bölcsességfogat.

Ez a bölcsességfog egy baloldali bölcsességfog, s látszólag egész jól áll itt, a csontban. Viszont mögötte látunk egy árulkodó jelet, minthogyha kicsit a csontban lenne egy üreg, maga a fog olyan abnormális alakú, jóval szélesebb, mint egy másik fog. Azt kell tudni, hogy a páciens azzal jelentkezett, hogy állandóan begyullad ott neki az ínye, a bölcsességfog körül, s van egy kis szájzára is, s a lehelete is egy kicsit olyan kellemetlen ilyenkor. Teljesen egyértelmű, hogy egy ilyen bölcsességfogat egyszerűen képtelenség tisztítani, nem is lehet hozzáférni.

Ez a kép egyébként nem túl jól sikerült fotó erről a bölcsességfogról, de ez a nyíl mutatja nekünk ezt a bölcsességfogat (piros nyíllal mutatva), lehet látni körülötte ezt a pirosas, gyulladt ínyt, meg látható a tasaknak a bejárata, ahova mindenféle ételmaradékok, kórokozók be tudnak menni, s ürül is belőle valami, egy ilyen lészerű, gyulladásos dolog ürült ebből. Úgyhogy ezt a bölcsességfogat szedtük ki onnan. Ez volt a második műtétünk, s íme, a felvételen látható maga a bölcsességfog.

Bölcsességfogak a CBCT-n

A felvételen lehet látni a bölcsességfogon – ezek már nagyon ínyenceknek valók – ezek a plusz csücskök, amik a felszínen vannak, a teljesen atipikus formák és lehet látni a gyulladásos plakkokat, amik végig itt a bölcsességfogon találhatóak, meg a gyökéren is ezek a gyulladásos szöveteket lehet látni. Szóval ez a bölcsességfog egy abszolút góc ilyen szempontból, illetve most már csak volt, hiszen most már szájon kívül van.

A harmadik esetben (következő felvétel) egy olyan bölcsességfogat szedtünk ki, ami a felső állcsontban van, itt láthatjuk ezt a bölcsességfogat, ami a felső állcsontban van, s nem éri el teljesen a felső rágósíkot, viszont részének a takarítása az egyszerűen lehetetlen. Azért lehetetlen, mert ide a fogkefe nem fér be, tehát itt nem lehet kipucolni ezt a részt. Ezt a bölcsességfogat egyébként már eltávolítottuk korábban, s akkor még volt itt ez (képen mutatva). Nem lesz vele szemben antagonista, a rágásban nem vesz részt, s csak összekoszolja a száját, tehát teljesen felesleges, hogy a szájban van.

A következő CBCT screenshot-on is meg tudom mutatni, hogy erről a jobb felső bölcsességfogról van szó, s élőben pedig így néz ki a dolog (zöld nyíl mutatja), hogy hol van a 7-es fogat és a 6-os fogat. A 7-es fogon látunk egy kis fogkövet. (Csak zárójelben, hogy miért itt, a 6-os, 7-es fognál rakódik fel a fogkő, ezen fognyaki részre. Azért, mert az orcán belül itt van a fültőmirigynek a parotisnak a kivezető nyílása és a nyál az egyből ide vezetődik be tulajdonképpen, s ilyenkor a fogkő is itt szokott felhalmozódni.)

Erről a 8-as fogról van szó, amit a zöld nyíl mutat, tehát a rágásban abszolút nem vesz részt, s oda, erre a kis részre – ahova a kis plusz jellel próbálok mutatni – nem lehet bekanyarodni a fogkefével, tehát teljesen felesleges ez a bölcsességfog, az általános szájhigiéniát rontja.

A következő felvételen látható a mai harmadik bölcsességfogunk. Így néz ki kihúzva a felső bölcsességfogunk. Itt is számtalan gyulladásos plakkot látunk, még a gyökérrészen is, ezek a gyulladásos felrakódások, s ez az igazi góc a szervezetben, ezt aztán tele van kórokozóval.

Végül a negyedik bölcsességfog (a felvételen mutatva) az ez a bölcsességfog, ami olyan szempontból érdekes, hogy nem is olyan nagyon rosszul áll, de természetesen itt egy kis lágyrész fedte ezt a bölcsességfogat, antagonista nincsen vele szemben, s az ilyen bölcsességfogak – hasonlóan a második esethez – rendszeresen ínygyulladást okoznak ezen a részen, tisztíthatatlan tasakokkal, tehát ennek az eltávolítása is abszolút indikált, ami annyit jelent, hogy indokolt, csak mi ezt így mondjuk, mert így sokkal elegánsabb.

A következő felvételen látható bölcsességfogat jó közelről is érdemes megnézni, s egy kicsit távolabbról is, a kamerák hátrébb hozásával. A kamerával ismét ráközelítve látható, hogy így néz ki a bölcsességfog, hogy milyen szép egy ilyen fog.

Mit látunk a bölcsességfog tetején? Szuvasodást látunk, láthatóak a barázdáknak a szuvasodásai. Tehát azon túl mondjuk, hogy szuvas volt ez a bölcsességfog, ez volt a legkisebb baja, hiszen el sem fért a szájban normálisan, s gyulladást is tartott fönn.

Ezzel a szép bölcsességfogas képpel búcsúzom erre a hétre. Köszönöm szépen, s találkozunk a jövő héten, kellemes, szép hétvégét kívánok mindenkinek.

Még annyi információt, hogy van Facebook csoportunk, ami egy tematikus Facebook csoport, ami a bölcsességfogakról szól, amely Facebook csoportnak az a címe, hogy „Bölcsességfog, a szájsebész válaszol”, akinek van kedve, s érdeklik az ilyesmi dolgok, annak javaslom, hogy csatlakozzon. Abban a csoportban egyébként műtéti képek is kerülnek ki, ami a Facebook oldalamra nyilván nem kerül ki, egyrészt, mert nem is tartom ildomosnak, másrészt, a Facebook is tiltja az ilyesmiket. Úgyhogy „A bölcsességfog – a szájsebész válaszol” nevű tematikus csoportban sok bölcsességfogas ínyencséget lehet megtekinteni.

Köszönöm szépen a figyelmet mindenkinek, szép hétvégét kívánok!

Bölcsességfog fájdalom és ehhez kapcsolódó további “bölcsességfogas videók a YOUTUBE-csatornámon ITT!

Számos esetleírás, tudnivaló és műtéti fotó található a BOLCSESSEGFOG.COM weboldalon! Tájékozódjon Ön is!
További műtéti fotók és információk a BÖLCSESSÉGFOG – A SZÁJSEBÉSZ VÁLASZOL Facebook-csoportban. Csatlakozzon Ön is!

CIKKAJÁNLÓ BÖLCSESSÉGFOG PROBLÉMÁK TÉMÁBAN

AMIKOR A PÁCIENS SZEMÉLYESEN MESÉLI EL BÖLCSESSÉGFOG-KÍNJAIT…

MILYEN ÉLETKORBAN A LEGJOBB ELTÁVOLÍTANI A BÖLCSESSÉGFOGAKAT?

BÖLCSESSÉGFOG FÁJDALOM: MILYEN PANASZOKAT ÉS PROBLÉMÁKAT OKOZNAK A BÖLCSESSÉGFOGAK?

BÖLCSESSÉGFOGAK MŰTÉTI ELTÁVOLÍTÁSA ALTATÁSBAN

 

MUNKAHELYEM, A SANORAL HONLAPJA IDE KATTINTVA ÉRHETŐ EL!