fbpx

Trianon egyik magyar aláírója: Dr. Benárd Ágost

}

2021.01.02.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

A „boldog békeidők” francia kultúrájú gyermeke, orvos, jobboldali (egészség)politikus, katona és katonaorvos, Szálasival szemben állást foglaló ember, aki ennek ellenére belép az SS-be – és akinek neve már rég a feledés homályába merült volna, ha nem ír alá valamit. A nagy „megszökő”, aki életében háromszor lépett meg: először a kommunisták elől 1919-ben, azután a nyilasok elöl 1944-ben, majd ismét a kommunisták elől 1948-ban.
A 141 éve, 1880. január 3-án született Benárd Ágost rövid története.
Benárd Ágost piarista diák volt. Budapesten 1905-ben vehette át orvosi diplomáját. Pályájának kezdetén a belgyógyászati klinikán gyakornok, 1907-től 1909-ig a sebészeti klinikán műtőnövendék, majd a bécsi sebészeti klinikára került. Hazatérve az I. Kerületi Munkásbiztosító Pénztár orvosa, majd (1913-tól) főorvosa lett. Látva a rendszer hiányosságait (például a munkás-betegbiztosítás hiányát) népszerű ingyenes rendeléseket tartott Lágymányoson és Kelenföldön.
Az I. Világháborúban csekély ötven hónapot húzott le a keleti fronton frontsebészként őrnagyi rendfokozatban, de katonai vállalkozásokban is részt vett, ahol kitűnt bátorságával. (Megkapta a Ferenc József-rend lovagkeresztjét, a Bronz Katonai Érdemrendet, a Vöröskereszt tiszti jelvényét és a Károly Csapatkeresztet).

 

Hazatérve egyértelműen a Károlyi-vonal ellen foglal állást, és nem is nagyon teketóriázik: fegyveres alakulatot szervezett Károlyi megbuktatására. Nagy sikert nem aratott: a Tanácsköztársaság kikiáltása után egy nappal elfogják, halálra ítélik. De ő megszökik: irány a jól ismert Bécs.
A Hadviseltek Országos Gazdasági Szövetségének Gyermekmentő akciója; a felső képen Emich Gusztáv (1) keresk. miniszter és Benárd Ágoston (aj népjóléti miniszter a pályaudvaron, mikor a 400 gyermek nyaralni indul Szabolcs vármegyébe. Az alsó képen a gyermekek búcsúznak szülőiktől és hozzátartozóiktól, mielőtt a vagonokba szállnak.Keresztényszociális vonalon futott be politikai karriert, a kérészéletű Huszár-kormány (1919. november – 1920 március) népjóléti államtitkára, majd minisztere volt. Politikai munkásságának középpontjában a munkás betegbiztosítás és a hadigondozás állt. Ezek politikai munkásságának eredményeként és miniszterségének idején kerültek be az állam fontos feladatai közé.
Neve azonban nem orvosi tevékenysége miatt maradt emlékezetes. Mint ahogy „társáé”, Drasche-Lázár Alfréd íróé (és diplomatáé) sem irodalmi munkássága okán. Hanem azért, mert ők ketten írták alá a trianoni békeszerződést magyar részről.
Nem véletlen, hogy hazánkat e két – kétségkívül nem túl jelentős – politikus képviselte az aláírási ceremónián. A békeszerződésnek nevezett diktátumot ugyanis egyetlen magyar vezető sem volt hajlandó aláírni. A megalázó feladatot egymás után pattintották le magukról a vezető magyar politikusok (apró orvostörténeti vonatkozás: közöttük báró Korányi Frigyes pénzügyminiszter, Korányi Frigyes belgyógyász professzor fia is).
Szegény Benárd Ágost azonban francia kultúrában nevelkedett – előbb tudott franciául, mint magyarul – talán ez is hozzájárulhatott, hogy a minisztertanács – több napi vita után – egész egyszerűen kijelölte Benárdot és Drasche-Lázárt aláírónak…
Tíz évvel az aláírás után így írt: „síri csendben fogadtak, és általános figyelem közepette foglaltuk el helyünket. Millerand elnök kihirdette, hogy következik a magyar megbízottak által a békeszerződés aláírása. A ceremóniamester először hozzám lépett, és felkért, írjam alá a békét. Udvariasan hellyel kínált.
– Merci beaucoup, Monsieur! – válaszoltam, amint udvariasan visszautasítottam a nekem átnyújtott dísztollat is, és állva, szinte oda se nézve, félvállról, a szálló asztalán talált és magammal hozott rozsdás, puhafa szárú tollal írtam alá a békeszerződést, majd a családi pecsétes gyűrűmmel megpecsételtem. Azután otthagytam a tollat az asztalon. Majd meghatalmazott-társam, Uj-Somogy, 1920. június (2. évfolyam, 123-146. szám)1920-06-02 / 124. számDresche-Lázár Alfréd írta alá. … Egész magatartásommal dokumentálni akartam, hogy a reánk kényszerített aláírásnak a magam részéről egyéb fontosságot nem tulajdonítok, azt nem ünnepélyes aktusnak, hanem reám nézve személy szerint és elsősorban a nemzetemre nézve reánk kényszerített és így minket nem kötelező, megalázó aktusnak tekintem.”
1926 után visszavonult a politikától, de 1935-től 1939-ig még egy ciklust lehúzott a parlamentben Veszprém képviselőjeként a Gömbös-párt színeiben.
Benárd a nyilas hatalomátvétel után kénytelen volt olajra lépni és mint 1919-ben, ismét Bécsbe szökött. Köztudott volt ugyanis, hogy Szálasit elmebetegnek tartja. Ő maga ösztönözte régi barátját, Bakody Aurél elmegyógyászt, hogy írjon elemzést Szálasi Ferenc elmeállapotáról. A mű nem nyerte meg Szálasi tetszését…
Rövid ideig – talán azért, hogy kivonja magát a magyar állam joghatósága alól – az SS orvosa volt Bécsben – de ezt a motívumot az előzményekből nehéz következtetni, megmagyarázni. Vajon egy Szálasival szembehelyezkedő ember hogyan kerül az SS-be?
1945 tavaszán amerikai hadifogságba került. Kiadták Magyarországnak, ahol a Népbíróság – SS-be történt belépéséért valamint az első zsidótörvény melletti hangzatos kiállásáért és annak megszavazásáért – először tíz év, majd enyhítve hat év börtönbüntetésre ítélte. Egészségi állapota miatt ezt házi őrizetre változtatták. Ekkor – életében immár harmadszor – megszökött és húsz éven át (!) teljes illegalitásban – Gáspár János álnéven – élt Balatonkenesén. Ott is halt meg 1968-ban.
Azt, hogy ő Benárd Ágost, a trianoni békediktátum egyik magyar aláírója – kizárólag a fia tudta. Az Új Köztemetőben temették el.
.
Az uj alkotmányos kormány. Horthy Miklós kormányzó u múlt héten kinevezte az uj alkotmányos kormányt, melynek tagja ietették az esküi a királyi palota szertartásos termében, ahol mint zászlós ur a kilencvenéves gróf Széchenyi Gyula volt kir. fő lovászmester jelent meg. Mielőtt e történelmi aktus megtörtént, a kormány tagjai az itt közölt fényképen megörökíttették magukat. (x 1 Gróf Széchenyi Gyula, volt kir. főlovászmester. 1. Ferdinándy Gyula, igazságügyminiszter. 2. Simonyi-Semadam Sándor, miniszterelnök és belügyminiszter. 3. Rubinek Gyula, földmivelésügyi miniszter. 4. Báró Korányi Frigyes, pénzügyminiszter. 5. Soós Károly tábornok, hadügyminiszter. 6. Sokorópátkai Szabó István, kisgazdaminiszter. 7. Bleyer Jakab, nemzetiségi. kisebbségi miniszter. 8. Haller István, vallás- és közoktatásügyi .miniszter. 9. Benárd Ágoston, népjóléti miniszter 10. Nagyatádi Szabó István, közélelmezési miniszter
.
.
Irodalom: Kapronczay Károly: A trianoni békeszerződés egyik aláírója: Benárd Ágoston (Valóság, 2018 (61. évfolyam, 1-12. szám) és saját kutatásaim.
.
Írásomhoz felhasználtam az Arcanum Digitális Tudománytár valamint a Hungaricana Közgyűjteményi portál dokumentumait.