fbpx

Milyen lépései vannak a fogászati implantátumok beültetésének?

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Implantátum beültetés lépései – milyen lépései vannak a fogászati implantátumok beültetésének?

Erről nagyon sokat tudnék beszélni, de tulajdonképpen menjünk sorba, hogy milyen lépések vannak egyáltalán?

Nem az implantációval fogjuk kezdeni.

Az első lépés a fogászati implantátumok beültetése során az a konzultáció lesz.

A konzultáció, ami borzasztó hangsúlyos lépés és egy nagyon meghatározó lépés a fogászati implantátumok beépítése során. Talán nézzük meg, hogy ez hogyan zajlik, mondjuk nálam a gyakorlatban.

Először is, meg kell őt vizsgálni. Tehát van egy szájvizsgálat, majd jön egy nélkülözhetetlen vizsgálat, a CBCT vizsgálat. Ezt itt a rendelőben elvégezzük. Tulajdonképpen egy arckoponya CT-t csinálunk, ami egy háromdimenziós képet fog számunkra adni, amin az égegyvilágon minden mérést el tudunk végezni, de ezeket a méréseket nem ekkor fogjuk elvégezni. Én ezt praktikusan úgy szoktam csinálni, hogy ott a CT helyiségben, ahol értékeljük ezeket a CBTC-ket, leülünk a pácienssel, s jó hosszasan megbeszéljük, hogy mit is látunk a képen.

Ekkor a páciens is szembesül azzal, s ő maga is láthatja, hogy hova kell esetleg csontpótlás, s hova nem. Nem szabad ezt összetéveszteni a tervezéssel, az majd a konzultáció utáni következő lépés lesz, s akkor ez egyben a második lépés is.

Az első volt a konzultáció, ott megbeszéljük, hogy mi az, amit kell, nagyjából egy kezelési tervet is csinálunk, de ezzel még nem vagyok kész, utána nekem ezzel még háttérmunkám van, ezt a páciens általában már nem látja –  illetve nem általában, mert sosem látja -,  meg kell tervezni, hogy egy-egy adott csontkínálatra, egy-egy adott esetre milyen implantátumokat fogunk alkalmazni, például milyen típusú, milyen hosszúságú, milyen szélességű implantátumokat fogunk használni, meg kell tervezni a csontpótlást, hogyha az szükséges, valamint még egy csomó más dolgot, amit nagyon hosszú idő lenne elmondanom.

Van olyan eset, amikor nem tudok egyből kezelési tervet adni a páciensnek, mert már első látásra kezelési tervet még körülbelülire sem tudok csinálni a rendelkezésemre álló adatok alapján, mert még ki kell értékelnem egy csomó dolgot, ilyenkor emailben szoktam kiküldeni a kezelési tervet, de jobban szeretem egyébként a kezelési tervet itt elmondani a páciensnek, ugyanis akkor például tudok neki rajzolni. A rajzolás is hozzásegít ahhoz, hogy elmagyarázzam.

Ez egy közös munka lesz. Ezt nagyon fontos megérteni, hogy az együttműködésére lesz szükség, szóval a megfelelő implantáció, illetve arra a megfelelő fogpótlás az majd a közös tevékenységünk révén fog kialakulni, tehát mind a kettőnk részéről egy kooperációra van szükség, s ezért szükségem van arra, hogy a páciens is olyan információk birtokában legyen, ami alapján kompetens döntéseket kell hozni, ha én megadtam számára azokat a szükséges információkat, ami pedig nekem van a birtokomban. Tehát az első lépés volt a konzultáció, s második lépés lesz majd a tervezés.

Implantátum beültetés lépései – az implantáció

Az implantáció során beültetjük a fogászati implantátumot a csontba, és ha csontpótlás szükséges, akkor azt is elvégezzük. A csontpótlásról most nem beszélek többet, mert egy másik kérdésben majd lesz róla szó.

Alapesetben az implantátumok három hónapig gyógyulnak a csontban, ez alatt létrejön egy olyan fokú osszeointegráció, tehát csontbaépülés, ami után már be lehet terhelni az implantátumokat a fogpótlásokkal. Most alapesetről beszélünk. Kicsit különbözik ez a felső és az alsó állcsont esetén, és nagyon különbözik akkor, ha egyébként csontpótlásra is került sor.
Azt is tudni kell, hogy a teljes osszeointegráció, a teljes csontbeépülés nem jön létre három hónap alatt, ezt pontosan tudjuk, de az osszeointegrációnak az a foka, ami három hónap alatt általában egy egészséges emberben létrejön, már elegendő ahhoz, hogy az implantátumokat megterheljük az arra készülő koronával.
Van egy fontos lépés, amikor meggyógyultak az implantátumok, a csontba gyógyultak, ezt a lépést „ínyformázásnak” hívjuk.

Implantátum beültetés lépései – az ínyformázás

Az ínyformázás során egy kicsi eszköz segítségével, amit már az implantátumba tekerünk be, kialakítjuk azt a megfelelő ínyformát, amely az implantátumba kerülő felépítmény körül egy ideális állapotot hoz létre. Az implantátumokat persze előtte felszabadítjuk, tehát akkor kivágjuk az implantátumot fedő ínyt és oda helyezzük be ezeket az ínyformázókat.

Következő lépés lesz majd a fogpótlás készítése, ilyenkor a kollégáim szoktak dolgozni helyettem, nem helyettem, hanem utánam. Tehát gyakorlatilag a fogpótlások készítését azok a munkatársaim, fogorvosok végzik el, akiknek ebben jó nagy gyakorlatuk van. Ennek az az oka, hogy bizonyos tevékenységeket a mi szakmánkban jó szétválasztani, más tevékenységeket meg jó összevonni. A fogpótlások készítését én magam is figyelemmel kísérem, de magát a munkát a kollégáim végzik el, akik erre vannak kiképezve, hogy implantációs protetikai munkákat végezzenek, vagyis az implantációs fogpótlások elkészítésében van nagy gyakorlatuk.

A fogpótlások elkészítése mindig egy ilyen finomhangolással végződik, ez a teljes inkorporációnak az időszaka, tehát, hogy a páciens teljes mértékben el tudja fogadni azt a fogpótlást, amit mi készítettünk a számára.

És egy nagyon fontos lépés az utolsó, a kontroll, az utánkövetés. Az implantátumok hosszú távú sikerességének a feltétele az, hogy egy gyulladásmentes környezetben legyenek. Emiatt sokmindent el kell követnünk, s vannak bizonyos szakmai szabályok is, de látnunk kell a pácienst legalább évente egyszer, s professzionális szájhigiéniás kezelésen is részt kell vennie a páciensnek legalább egy évben egyszer annak érdekében, hogy az implantátumok gyulladásmentes környezetben legyenek, ezáltal ne jöjjön létre csontlebomlás az implantátumok körül és azok hosszú ideig tudjanak majd szolgálni.

 

Implantológiai témájú blogbejegyzéseim: KLIKK IDE!

Interjú velem az IMPLANTOLÓGIA MAGAZINBAN – KLIKK IDE!

További műtéti fotók és információk a Fogászati implantáció – az implantológus válaszol Facebook-csoportban!
Figyelmébe ajánlom YOUTUBE-csatornámat, mert ott is számos kérdésére kaphat választ a fogászati implantációval kapcsolatos videókból.
Érdekes bejegyzések olvashatóak a SANORAL Fogászati és Szájsebészeti Klinika weboldalán a BLOG-ban is!

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK – IMPLANTOLÓGIA