fbpx

FOGÁSZATI IMPLANTÁCIÓ A JOBB ALSÓ ŐRLŐFOGAK RÉGIÓJÁBAN

}

2016.04.17.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Jobb oldali alsó őrlőfogak hiányát pótoljuk fogászati implantációval ebben az esetben. Nézzük, hogy milyen lépések követik egymást. Már megint vannak “véres” fotók, de ez egy ilyen hivatás, mit tegyek…

A páciens utolsó foga jobb oldalon alul a szemfog volt az implantációt megelőzően, mert a kisőrlőfogait és a nagyőrlőfogait korábban elveszítette. A szemfog mögötti területre három darab 11.5 mm hosszúságú, 4,2 mm szélességű fogászati implantátum behelyezését terveztük.

Íme, a páciens szájüregének fotója, amelyen a foghiány, vagyis a jobb alsó szemfog mögötti fogak hiánya egyértelműen látható. Az állcsontgerinc csontállománya megfelelő, szélessége kedvező.

a páciens szájüregének fotója, amelyen a foghiány, vagyis a jobb alsó szemfog mögötti fogak hiánya egyértelműen látható

Az implantátumok behelyezésére több módon kerülhet sor. Ebben az esetben nem teljes feltárást, hanem olyan módszert választottunk, hogy egy specális műszer segítségével lyukat vágunk az ínyen és ezen keresztül helyezzük be a fogászati implantátumokat. Ezt a módszert csak olyan esetekben alkalmazzuk, amikor a csontállomány egyértelműen kedvező.

Az ínyen "lyukat" készítünk, ott helyezzük be majd az implantátumokat.

Az ínyen ejtett kör alakú metszéseken át ültetjük majd be az implantátumokat. Ezeket a “lyukakat” összehúzzuk majd varrófonallal, de lyuk maga spontán begyógyul a szájüregben.

MIS003

Az implantátumok helyén egy igen vékony, szinte tűszerű előfúrót alkalmazunk legelőször. Ez a fúró már meghatározza az implantátumok irányát, de még messze nem a végleges furatszélességet adja meg és a furat hossza sem az implantátum hossza lesz.

Az implantátumok helyén egy igen vékony, szinte tűszerű előfúrót alkalmazunk legelőször.

Ezt a tűszerű fúrót követi a “pilot drill”-nek nevezett fúró, amely már meghatározza az implantátum hosszát is. Mi itt 11,5 mm hosszúságú implantátumokat fogunk beültetni. A fúrószáron lévő korongszerű “stopper” ezt a mélységet egyértelműen meghatározza.

MIS005

A “pilot drill”-t követik azok a fúrók, amelyek az implantátum fészkének átmérőjét meghatározzák. Az alábbi képen a piros vonal a 3 mm átmérőt jelzi, azaz a fúró 3 mm átmérőjű csontfészket készít.

Kialakítjuk az implantátumok fészkét

A mi implantátumunk 4,2 mm szélességű lesz. Hogy miért választottuk ezt? Azért, mert az adott állcsonti viszonyok figyelembevételével ez a legmegfelelőbb szélességű implantátum a páciens számára.
Ez azt jelenti, hogy a fészekfúróval tovább kell haladnunk, azaz szélesebb furatot kell kialakítanunk.
A kék karika a fúró szárán azt jelenti, hogy a furat átmérője 3.5 mm lesz.

A kék karika a fúró szárán azt jelenti, hogy a furat átmérője 3.5 mm lesz.

Az általunk alkalmazott MIS implantációs rendszer egyik előnye, hogy a “final drill”, vagyis a “végső, utolsó fúró” mindig új; ezt a fúrót a gyártó cég az implantátumhoz csomagolja. Ez nagy jelentőségű, hiszen az implantátum csontba épülése szempontjából igen kedvező, ha az utolsó furatkialakítási munkafázist mindig pengeéles, soha nem használt (és jelen esetben egyszer használatos) műszerrel végezzük el.
Az alábbi képen a “final drill” látható munka közben.

Az implantátum behelyezése előtt a final drill-lel alakítjuk ki az implantátum helyét a csontban.

Az implantátum steril csomagolásából mind a gépi, mind a kézi behajtóval könnyedén és precízen emelhető ki. A képen a gépi implantátum-betekerővel történő kivételt látjuk.

MIS008

MIS013Azt, hogy milyen implantátumot használunk egy adott esetben, mindig az implantációs műtétet megelőző tervezési folyamat során döntjük el. Ennek ellenére még a leggondosabb tervezési eljárás során is előfordulhat, hogy az eredeti műtéti terv módosítására kényszerülünk.

Klinikánkon az implantációs rendszerből (implantátumokból) depó áll rendelkezésünkre, ami azzal az előnnyel jár, hogy az esetleges műtét közbeni módosítások esetén a beültetendő implantátum méretet tudjuk változtatni. Jelen esetben erre nem volt szükség. MIS C1 4,2 mm átmérőjű 11,5 mm hosszúságú implantátumokat ültettünk be.

Az implantátum betekerését gépi behelyező műszerrel végeztük el. Ilyenkor igen kis fordulatszámon, de nagy erővel tekeredik be az implantátum. (A sebészeti kézidarabot speciális implantációs motor hajtja meg.) A kis fordulatszám jelentősége óriási, hiszen az implantátum betekerése során már nem tud a hűtőfolyadék a csontfelszínre jutni!

Az implantátum betekerését - jelen esetben - gépi behelyező műszerrel végeztük el.

Az implantátum csontba tekerését én magam jobban szeretem kézi behajtó eszközzel elvégezni, mégpedig azért, mert így a csontszerkezet apró jelzéseit érzem, valamint azt is, ahogyan az implantátum önmetsző éle utat vág magának a csontban.

... a végén azonban kéziműszerrel (erőkarral) hajtjuk be az implantátumot

Az implantátum záró csavarja az implantátum mellett található a steril csomagolásban. Ezt a záró csavart kell behelyeznünk az implantátumba, mert ez meggátolja, hogy az implantátum belsejében infekció jöjjön létre, pangó folyadék maradjon benne, vagy például azt is, hogy az implantátumba belekússzon a növekedő csont.
Másik praktikus ok, hogy a záró csavar színe egyértelműen jelzi az implantátum átmérőjét. Ez azért fontos, mert a különböző átmérőjű implantátumokba különböző méretű felépítmények kell, hogy kerüljenek.

MIS011

A beültetett három implantátum az implantáció után közvetlenül elkészült röntgenképen. Az implantátumok jó pozícióban, az eredeti tervek szerint kerültek beültetésre.

mis089

Végezetül mutatok egy képet az implantációs sebészeti tálcáról. Ebből a tálcából dolgozunk az implantáció során, innen vesszük elő az egyes műszereket. Használatot követően a műszertálca többszörös fertőtlenítési folyamatnak van alávetve, majd azt követően bekerül az autokláv sterilizáló berendezésbe, és sterilen csonagolva kerül újra használatba.

Az implantátumok beültetésénék használt sebészeti tálca

Fogászati implantációval a foghiányok az esetek túlnyomó többségében sikeresen pótolhatóak, a fogászati implantációsikeressége csaknem száz százalékos.
A fogászati implantáció szájsebészi feladat, mert egy fogászati rendelő infrastruktúrája nem alkalmas a fogászati implantáció elvégzésére.
A bonyolultabb esetek elvégzését az aktuális szakmai szabályozás csak szájsebészek számára teszi lehetővé.

 

Jelentkezzen be most!

Bejelentkezés

Adatkezelés

3 + 15 =