fbpx

"FEJEN ÁLLÓ" BÖLCSESSÉGFOG KÖRÜL KIALAKULT ÁLLCSONTI CISZTA

}

2017.05.09.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Az alsó állcsont bölcsességfog körül kifejlődő cisztái nem ritkák. Ezek a ciszták hatalmasra nőnek észrevétlenül és sokszor csak véletlen leletként kerülnek azonosításra. Egy ilyen állcsonti ciszta gyógyításának kezdeti lépéseit mutatom meg most.

A röntgenképen sárga színnel karikáztam be az állcsonti cisztát – a sötét színű folt a csonton maga a ciszta. Itt nincs csont (a cisztaüregben nincs csont), tehát ez a terület sötétebb lesz a röntgenfelvételen. A piros nyíl a bölcsességfogat mutatja. Valószínűsíthető, hogy ez a bölcsességfog az oka a ciszta kialakulásának. A bölcsességfog “fejjel lefelé” áll. A zöld nyíl a jobb alsó hetes fogat, azaz a második nagyőrlőfogat mutatja. A fognak semmi baja sincs, attól eltekintve, hogy rágófelszíni barázdája szuvas.

bölcsességfog 101

Feltárás és csonteltávolítás után láthatóvá vált a bölcsességfog, amely gyökércsúcsát mutatja felénk.

bölcsességfog 102

Íme, a bűnös!). Az eltávolított, “fejjel lefelé” álló bölcsességfog.

bölcsességfog 103

A cisztaüreg, amelyben még látható a cisztafal egy darabja.

bölcsességfog 104

Az ilyen hatalmas cisztaüreg esetében célravezető az a megoldás, ha a cisztát a szájüreg felé nyitva hagyjuk. Ezt jelen esetben egy kivehető fogpótlás segítségével tesszük meg. A fogpótlásba (amely persze csak ideiglenes jellegű) kis csövet helyezünk. Ez a cső azt eredményezi, hogy a cisztaüregben megszűnik a belső nyomás, amely a ciszta megnövekedéséhez vezetett. Az ilyen cisztaüreg mérete csökken, a csont a ciszta belsejében épül. Ez végül oda vezet, hogy a csontpótlás során egyszerűbb, kevesebb csontpótlót és saját csontot felhasználó beavatkozást végezhetünk.

A ciszta belsejéből kikapart anyagból szövettani vizsgálatot végzünk.

A kezelés további menetéről a későbbiekben beszámolok.

 

Jelentkezzen be most!

Bejelentkezés

Adatkezelés

15 + 14 =