fbpx

Cukorbetegség és fogászati implantáció: lehet-e implantátumot beültetni cukorbetegeknek?

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Cukorbetegség fogbeültetés – lehet-e implantátumot beültetni cukorbetegeknek?

A világon elég sokmillió cukorbeteg él, maga a cukorbetegség egy civilizációs megbetegedés. Tulajdonképpen az okokat nem is ismerjük olyan pontosan, hogy miért is alakul ki.

Cukorbetegség fogbeültetés – lehet-e implantátumot beültetni cukorbetegeknek?

Gyakorlatilag a kezeletlen cukorbetegeknél, tehát ahol nincs kezelve megfelelően a cukorbetegség, nem foglalkozik vele az illető, ott nagyon magas az implantátumok elvesztésének aránya, ott 20 százalék fölött is mérhetjük.

A kezelt cukorbetegeknél szignifikánsan nem rosszabb a fogászati implantáció sikeressége, mint egy teljesen egészséges embernél, tehát egy kezelt cukorbetegnél minden további nélkül lehet fogászati implantátumot behelyezni.

A cukorbetegség, latinul diabetes mellitus, magyarosan diabétesz, a glükóz feldolgozási zavara. Oka, hogy a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei által termelt inzulin hiányzik, vagy a szervezet inzulinnal szemben érzéketlen (inzulinrezisztencia). A szükséges mennyiségű inzulin hiányában a sejtek nem tudják a vérből a glükózt felvenni, így a vércukorszint megemelkedik. Ezek együttesen okozzák a betegség fő tüneteit.

A cukorbetegségnek több típusa létezik. A kezelés lehetőségei mások csak a cukorbetegség típusaiban, alapjaiban azonos élettani folyamatok zajlanak le, csak más gyorsasággal, hiszen 2-es típusúnál vagy inzulinrezisztensnél, gesztációsnál lassabban, mint az 1-es típusúban.
Egyelőre még egyik típusú cukorbetegség sem gyógyítható, számtalan kísérlet folyik a világon hogy megtalálják mi az oka a cukorbetegség kialakulásának és mi lehetne a gyógyító eljárása.
Több nemzetközi szervezet támogatja és összefogja ezeket a kísérleteket, köztük a legnagyobb az amerikai JDRF amelyik főként a fiatalkori, 1-es típusú cukorbetegség gyógyításának kutatását és új gyógymódokat, képzéseket támogatja. A JDRF évi 500 millió USD finanszírozást nyújt a kísérletekre, melynek fő célpontja a szükséges inzulintermelés visszaállítása.

Implantológiai témájú blogbejegyzéseim: KLIKK IDE!

Interjú velem az IMPLANTOLÓGIA MAGAZINBAN – KLIKK IDE!

További műtéti fotók és információk a Fogászati implantáció – az implantológus válaszol Facebook-csoportban!
Figyelmébe ajánlom YOUTUBE-csatornámat, mert ott is számos kérdésére kaphat választ a fogászati implantációval kapcsolatos videókból.
Érdekes bejegyzések olvashatóak a SANORAL Fogászati és Szájsebészeti Klinika weboldalán a BLOG-ban is!

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK – IMPLANTOLÓGIA