fbpx

Mi a teendő, ha nem elegendő a csont a fogászati implantációhoz?

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Csontpótlás implantátum-beültetéshez – mit lehet csinálni, ha a csont nem elegendő, a szélessége nem elegendő, vagy a magassága?

A válasz borzasztóan egyszerű: csontpótlást kell végezi. A csontpótlásnak különböző technikái vannak. Vannak bizonyos olyan mesterségesen előállított csontpótló anyagok, amelyek alkalmasak arra, hogy a hiányzó csontot pótolják és léteznek bizonyos technikák is.

Nagyon népszerű – számomra népszerű, ha tetszik, azt mondom, én szeretem – azt a csontpótlási módszert, amikor egy kis saját csontot csontpótlóval keverünk össze. Ezek jól működő dolgok. A csontpótlót egyébként mindig befedjük egy membránnal, azt egy védelem alá kell helyezni, s azt a membránt sok esetben kis titánium-szegecsekkel pótoljuk.   Mi a csontpótlás gold standard-je? Erről is beszélek ITT!

Nem szeretnék beszélni a különböző csontpótlási technikákról, mert ezek nagyon szakmai kérdések, de talán a leggyakrabban alkalmazott csontpótlási technikáról, a laterális augmentációról néhány szót.

Ez olyankor fordul elő, amikor a csont szélessége nem elegendő és annak a pótlására van szükség. Van egy bizonyos csontvastagság, aminek meg kell lennie a fogászati implantátum körül, ez a csontszélesség néha nincsen meg, s ilyenkor a laterális augmentációt alkalmazzuk.

Vagy például, amikor a csontmagasság nem elegendő, a felső állcsonton az arcüreg alatt, az arcüreg és a szájüreg közötti csontmagasság nem elegendő, akkor pedig az úgynevezett sinus liftinget, az arcüreg alapemelését alkalmazzuk. Ez egy nagyon szép műtét, én nagyon szeretem, több olyan finomság van benne, ami klassz, mondjuk egy ilyen magamfajta szájsebész részére, amit szeretünk csinálni. Például én nagyon szeretem megnézni a Schneider-membránt, az arcüregnek a membránját, ahogy a légvételnél annak a pozíciója változik. Ezek nagyon finom preparálási dolgokat igénylő módszerek, és nagyon oda kell rá figyelni, összpontosítani kell. Ezeket a beavatkozásokat én nagyon szeretem.

Szóval a sinus lift, az arcüreg alapemelés az olyankor szükséges, amikor az arcüreg és a szájüreg közötti csontmagasság nem elegendő az implantátumok befogadására, s akkor csontpótló anyagot helyezünk a Schneider-membrán alá, ami tulajdonképpen az arcüregbe fog bekerülni, azt oda bezárjuk és ebbe kerülnek bele az implantátumok.

Persze a saját csontot is felhasználjuk és a saját csont már egy bizonyos mértékig stabilizálni fogja az implantátumokat. Például a sinus lift az az eset, ami után fél évet kell várni arra, hogy azon az adott területen fogakat tudjunk majd elhelyezni.

 

Implantológiai témájú blogbejegyzéseim: KLIKK IDE!

Interjú velem az IMPLANTOLÓGIA MAGAZINBAN – KLIKK IDE!

További műtéti fotók és információk a Fogászati implantáció – az implantológus válaszol Facebook-csoportban!
Figyelmébe ajánlom YOUTUBE-csatornámat, mert ott is számos kérdésére kaphat választ a fogászati implantációval kapcsolatos videókból.
Érdekes bejegyzések olvashatóak a SANORAL Fogászati és Szájsebészeti Klinika weboldalán a BLOG-ban is!

GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉSEK – IMPLANTOLÓGIA