fbpx

Mit jelent az, hogy beékelődött egy bölcsességfog?

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Beékelődött bölcsességfog – mit is jelent ez a kifejezés, mi a baj vele, és mi a megoldás? Erre válaszolok ebben a kis videóban.

Nyilván az egy laikus kérdése, de értjük, hogy miről van szó. Arról, hogy a bölcsességfog valamilyen okból nem tud előtörni, és az a szó, hogy “beékelődött”, itt azt jelenti, hogy valószínűleg az előtte lévő fogtól nem tud előtörni, vagy az őt fedő csonttól nem tud előtörni.

A bölcsességfogak azok a nyolcas fogak. Azért nyolcas fogak, mert a középvonaltól elkezdjük számolni a fogakat, akkor az egyes kettes fagak azok metszőfogak, a hármas a szemfog, a négyes-ötös kisőrlő fogak, a hatos-hetes azok a nagy őrlőfogak, és utána következik a bölcsességfog, a nyolcas fog. Tehát ezért hívjuk nyolcas fognak.

Leggyakrabban amibe ékelődik be, mibe akad el a bölcsességfog? Leggyakrabban a hetes, vagyis az előtte álló fogba, ugyanis nagyon gyakori az az eset, hogy szöget zár be a hetes foggal. Miért kell, hogy szöget zárjon be? Azért kell, hogy szöget zárjon be, mert az állkapocsnak a felhágó ága ott már nem engedi kinőni a bölcsességfogat, ezért megpróbál előrefelé kinőni és akkor neki feszül a hetes fognak. Az, hogy milyen mélyen feszül neki a hetes fognak, az sok mindentől függ. Elsősorban attól, hogy milyen pozícióban van ez a bölcsességfog.

A bölcsességfog eltávolítása annál nehezebb, minél mélyebben ér hozzá egy ponton a hetes foghoz. A kérdező kérdésére, hogy mit jelent az, hogy beékelődött egy bölcsességfog, az esetek nagy részében azt jelenti, hogy az előtte álló fogba, vagyis a hetes foghoz beékelődött, tehát abba beleütközött, így aztán nem tud kinőni.
A bölcsességfognál fontos tudni, hogy általában ezeknek a fogaknak van előtörési tendenciájuk és impakcióban maradnak, vagyis beszorulnak, és azért nem tudnak kinőni.

Van olyan eset is, amikor a bölcsességfog az állkapocs felhágó ágába a felfelé lévő csont részbe ékelődik be, ilyenkor – ezeket egyébként disztoanguláris helyzetű bölcsességfogaknak hívjuk – meglepő módon egyébként ezeknek a bölcsességfogak az eltávolítása, műtéti eltávolítása a legnehezebb általában, nem az úgynevezett fekvő vagy más néven vízszintes helyzetű bölcsességfogaké.

Számos esetleírás, tudnivaló és műtéti fotó található a BÖLCSESSÉGFOG.COM weboldalon! Tájékozódjon Ön is!
További műtéti fotók és információk a BÖLCSESSÉGFOG – A SZÁJSEBÉSZ VÁLASZOL Facebook-csoportban!

A blogban még számos bölcsességfogakkal kapcsolatos bejegyzést talál. Ilyen például a Bölcsességfogak eltávolítása altatásban című bejegyzés.

Szintén figyelmébe ajánlom YOUTUBE-csatornámat, mert ott is számos kérdésére kaphat választ a bölcsességfogakkal kapcsolatos videókból.