fbpx

Ahol a mexikói trónörökös ropta a táncot: Mikosdpuszta, Mikos-Zierer kastély

}

2021.02.18.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

– Kitagadom a gyereket! – kiáltott fel ég felé emelt karokkal taródházi Mikos Ede báró egy hideg téli estén a mikosdpusztai kastélypark óriási tölgyfái között. Mint villám nyilalt belé a felismerés, hogy János fia el fogja szórni a családi vagyont, és oda lesz a gondosan felépített birtok meg talán a családi kastély is. Aztán a “kegyetlen” atya 1873-ban elhalálozott. Vagyona – végakaratának megfelelően – leányaira, Olgára és Gizellára szállt. A két leány azonban túl jó testvér volt: megsajnálták a vagyonból kitagadott testvért, ezért három évvel később egyezséget kötöttek. A kitagadott báró Taródházi Mikos János így a mikosdpusztai kastély ura lett, Olga és Gizella pedig életjáradékot kapott. 
Mikosdpuszta egykor

Mikosdpuszta Mikos-Zierer kastély

A szigorú atya, Mikos Ede báró halála előtt két évvel, 1871-ben Iturbide Salvator feleségül vette Mikos Olga bárókisasszonyt. A fényes esküvőre a mikosdpusztai kastélyban került sor, de az ifjú pár az esküvő után azonnal Velencébe költözött. Volt ugyanis Salvator úrnak egy ügye: el kellett (volna) intézze, hogy elfoglalhassa császári székét Mexikóban – amire duplán jogosultnak érezhette magát. Apja, Agustín de Iturbide egy éven át Mexikó császára volt, amíg a felkelők le nem puffantották. Másrészt a kalandos életű Habsburg Miksa osztrák főherceg, magyar és cseh királyi herceg – aki I. Miksa néven mexikói császár lett – örökbe fogadta a kis árvát, Iturbide Salvatort.
Van-e aki ezek után feltételezi, hogy a mi Salvatorunk nem lett mexikói császár? Nemigen. Pedig igaza lenne – sikerült a dolgot elszúrni, és így Mikos Olga sem lett mexikói császárné.

A szülőknek mindig igaza van: Mikos János, az atyja által az örökségből kitagadott fiú szépen lassan felélte a teljes vagyont. A család 1881-re teljesen tönkrement, és az atyai látomás is beteljesedett: elúszott a mikosdpusztai kastély is.

A tékozló János báró már csak a szellemekben bízhatott, idézte is őket gyakran. A dolognak hivatalos keretet is adott később: 1898. február 21-én megalakította az Országos Spiritualista Szövetséget.
„Amely államokban a spiritizmus terjedőben van, ott a szocializmus nem verhetett gyökeret!”
Aki spiritiszta, az nem éhes, nem elégedetlen és nem lázong. Az, hogy a szellemekkel társalog, teljesen kibékíti mindennel és elégedett lesz”.
Kettő mondat a Mikos báró-féle Országos Spiritualista Szövetség proklamációjából. Komoly politikai program, komoly társadalomkép – azt hiszem, nem kell csodálkoznunk, hogy a családi vagyon elolvadt…

„Derű vigasz és áldás a honra” – hirdeti a padlómozaik felirata Miklósdpusztán.1881-ben tehát a Mikos család elhagyta a kastélyt, amely – több kézen keresztül – a gazdag bécsi bankárcsalád, a Zierer-ek tulajdonába került. A Zierer-család nagy becsben tartotta a kastélyt: mintagazdaságot hoztak létre és az országban az első között üzemeltettek öntözőrendszert. Az 1857 és 1866 között épült kastély a Zierer-időkben élte fénykorát. A kastély utolsó ura Zierer Ernő volt, őt és családját a II. Világháború ideje alatt deportálták, de a kastélyt még tőlük államosították. Szomorú, hogy a kastély a környékbeli lakosság teljesen kirabolta, vittek mindent, ami mozdítható volt.

Egy jó évnyi orosz megszállás után (ugye a megszálló orosz csapatok híresen jó műemlékvédők voltak…) a miklosdpusztai kastély pártobjektum lett, később pedig gyermeküdülő. Nem hozott szerencsét a kertben még látható lóhere alakú szökőkút sem.

„Derű vigasz és áldás a honra” – hirdeti a padlómozaik felirata Miklósdpusztán. De ahol egykor Mexikó trónjának várományosa ropta a táncot, ma már csak romlás van, meg pusztulás és huzat. A huzat mára kifújta a szellemeket is. A kastélyt lassan elnyeli az erdő.

Fotó: Salamon Zsolt  


A mikosdpusztai kastély jelenleg eladó, 342 millió forintot kér érte a tulajdonos.

mikosdpuszta lászlófy 22

mikosdpuszta lászlófy 7

mikosdpuszta lászlófy 27

mikosdpuszta lászlófy 24

mikosdpuszta lászlófy 18

mikosdpuszta lászlófy 23

mikosdpuszta lászlófy 26

mikosdpuszta lászlófy 29

mikosdpuszta lászlófy 21

mikosdpuszta lászlófy 19

mikosdpuszta lászlófy 17

mikosdpuszta lászlófy 15

mikosdpuszta lászlófy 7

mikosdpuszta lászlófy 13

mikosdpuszta lászlófy 9

mikosdpuszta lászlófy 1

Miklosdpuszta kastély Lászlófy

A mikosdpusztai Mikos-Zierer kastély gyermeküdülőként a Kádár-rendszerben

Mikosdpuszta Mikos-Zierer kastély

A mikosdpusztai Mikos-Zierer kastély gyermeküdülőként a Kádár-rendszerben - Turista Magazin, 1971 (17. évfolyam, 1-12. szám)1971-12-01 / 12. szám

A mikosdpusztai Mikos-Zierer kastély gyermeküdülőként a Kádár-rendszerben - Pajtás, 1974. január-június (29. évfolyam, 2-26. szám)1974-06-26 / 26. szám

A mikosdpusztai Mikos-Zierer kastély gyermeküdülőként a Kádár-rendszerben

A mikosdpusztai Mikos-Zierer kastély gyermeküdülőként a Kádár-rendszerben

További hasonló írások itt a honlapomon, a LITERA-ban!