fbpx

A legrövidebb nevű budapesti utca, az “Ó”

}

2021.02.02.

Dr. Lászlófy Csaba

szájsebész szakorvos, az orális implantológia szakorvosa

Fura emberek lehettek a régi Terézvárosiak. Látták, hogy napról-napra épül a város, eltűnnek a gyümölcs-, és szőlőültetvények, a helyükön pedig házak nőnek ki – de valahogy mégsem bíztak benne. Szokásuk volt ugyanis, hogy az újonnan felépülő utcákat Neu Gasse-nak, vagyis Új utcának nevezzék el. Mit törődtek ők azzal, hogy „mindjárt” lesz egy újabb utca is. Ragaszkodtak a rég bevált taktikához. Aztán persze szembesültek vele, és jött a csel: legyen a régebbi új utca Alt Gasse, azaz Régi utca, és a vadonatúj meg hát mi lenne más, mint: Neu Gasse. Így járt az Ó utca is: először Neu Gasse-nak hívták, de amikor megépült a mai Zichy Jenő utca, akkor átnevezték Alt Gasse-vá. Ekkor 1786-ot írtak.


Az 1800-as évek névmagyarosítási hulláma persze nem kerülhette el az Alt Gasse-t sem. Lehetett volna Öreg utca, vagy Ódon utca is az egykori Neu Gasse, de nem: Ó utca lett belőle.
Nem tudom, van-e még ilyen rövid nevű utca, de gyanítom, ez rekord.

1885-re megépült az Andrássy út, de az Ó utca nem számított valami elegáns helynek. Egészen 1927-ig igencsak kétes hírű bordélyházairól volt ismeretes. Ezek közül a leghíresebb műintézmény Marinovics Jolán nagyságos asszony vezényletével működő „Kakasos” nevet viselő volt. Jolán nagysága egyébként „a sajtó öreganyja” néven volt ismeretes akkoriban – ebből tudható, hogy ki volt a törzsközönség ottan.
Rendes asszony lehetett amúgy, mert rendszeresen élelmezte Jókai Mórt, Krúdy Gyulát és Ady Endrét is. Sőt! Az asszonyság bele is szeretett Krúdyba, de az valamiért nem akarta összefonni életük fonalát, ezért a mádám kiugrott az emeleti gangról. Mázlija volt: túlélte. 
Aki esetleg többet szeretne megtudni Jolánról, az olvassa el Krúdy Gyula: Ady Endre éjszakái című művét. Ebben az író csak J.-nek nevezi a belé erősen szerelmes hölgyet.

Az Ó utca és a Hajós utca kereszteződése

A legrövidebb nevű budapesti utca: az Ó utca

Az Ó utca 3. számú házban laktak a később világhírűvé vált likőrgyárosok, Zwack József és Zwack Miksa, és a 12. szám alatt működött az Európa Irodalmi és Nyomdai Rt., ahol a Neues Kleines Journalt és a Buda-pester Tagblattot szerkesztették és nyomták, míg a 17. számú házban volt alatt a Magyar Estilap szerkesztősége és kiadója. Az Ó utca 16-ban Barta Mór és Guth Jenő nyomdájában készültek a könyvek. Az 1886-ban született Guth Jenő emlékét ma botlatókő jelzi egykori háza előtt. 
Néhány háznyira innen, az Ó utca 24-ben a Barnum Kávéház működött.

Azután eltelt pár évtized, sőt majdnem elszaladt a XX. század is, de 1994. február 4-én ebben a házban, az Ó utca 24-ben tragédia esett: „Péntek délelőtt a főváros Ó utca 24. szám alatti lakóházában épületomlás történt. A 31 lakásos társasházban – háromemeletnyi mélységben – hét lakás omlott össze. Lapzártáig egy ötven év körüli nő holttestét szabadították ki a tűzoltók a romok alól, de feltételezések szerint a tragédiának több áldozata is van. A tűzoltók és a polgári védelmi parancsnokság emberei nagy erőkkel dolgoznak a romok eltakarításán. Két sebesültet a mentők elszállítottak, állapotuk nem súlyos. Az épületomlás – csaknem bizonyosra vehetően – statikai okokra vezethető vissza.” –írta a Népszabadság.
Szerencsére az újságnak nem lett igaza: nem volt több áldozat. De az eset felkiáltójelként mutatta a budapesti bérházak siralmas állapotát.

Ma az Ó utca újra él. Ha vége lesz ennek a nyavalyás COVID-nak, akkor újra megtelnek a kávézók és az éttermek és teljes gőzzel üzemelnek majd a szépségszalonok meg fodrászatok is.
És talán Krúdy, meg a jó Jolán asszony is mosolyogva néz majd le a megújult Ó utcára.

—–

Fotó: Saghi József
https://www.saghijozsef.com INSTA: https://www.instagram.com/saghijozsef.comm/

Az Ó utca 6., a “napraforgós ház”. Erről a házról majd egyszer külön is írok…

Az Ó utca 6., a "napraforgós ház". Erről a házról majd egyszer külön is írok...

 Az Ó utca 6. belső udvara  Az Ó utca 24. számú, részben összeomlott ház helyére épült új épület

További hasonló írások itt a honlapomon, a LITERA-ban!